Víte, kolik zrovna vy máte vypít vody, aby vaše tělo fungovalo tak, jak má? Není to tak jednoznačné, jak se můžeme dočíst v literatuře. Ve skutečnosti má každý trochu jinou potřebu. Na druhou stranu, i mírná dehydratace je pro tělo nepříjemná. Jak to tedy je?
Obecná doporučení
Je potřeba si uvědomit, že vodu nepřijímáme pouze ve formě nápojů. Ale i v polévkách, omáčkách a dalších tekutinách, které během dne přijmeme. Pro muže je obecně doporučovaný průměrný příjem tekutin asi 3,7 litru, z toho 3 litry ve formě nápojů. Pro ženy pak 2,7 litru a z toho 2,2 litru ve formě nápojů. Tímto průměrem se však nelze striktně řídit. Záleží na vaší fyzické aktivitě, na podnebí, ve kterém žijete a na věku. Zatímco dětem do 8 let by mělo stačit 1,2 litru vody, teenager 14-18 let by měl vypít 2 – 2,5 litru vody. Kojící žena by pak měla přijmout okolo 3 litrů vody.
Kdy je potřeba příjem tekutin navýšit?
Pokud žijete v horkém podnebí nebo vyšší nadmořské výšce, potřeba vody se adekvátně zvyšuje. Další věc, která zvyšuje potřebu tekutin, je cvičení. 2–3 hodiny před cvičením byste měli přijmout kolem 0,5 l vody. Těsně před a po cvičení dalších 250 ml vody. Navýšit příjem tekutin byste měli i v případě horečnatých onemocnění, průjmu nebo zvracení.
Voda se vyskytuje i v potravinách
Voda se přirozeně vyskytuje i v mnoha potravinách, které za den přijmete. A netýká se to pouze polévek. Například ovoce a zelenina obsahují velké množství vody. Vynikající zdroj je například vodní meloun, bobulovité ovoce, okurky, ředkvičky, nebo i květák a špenát. Z potravin za den přijmete asi 20 % tekutin. Rozhodně by neměly největší část tvořit slazené nápoje s vysokým obsahem cukru. A obezřetní buďte i v případě kávy a alkoholu. Oboje naopak odvádí z organismu tekutiny. Ke každé kávě byste měli vypít sklenici vody navíc.
Foto: Shutterstock
Pre zdravie nie je dôležité koľko vypijeme, ale koľko vymočíme! To je rozhodujúci ukazovateľ!