Komu v Česku nebude fungovat zvonek, schytá tučnou pokutu. Novinka lidi doslova rozzuřila

Existuje až překvapivě mnoho domácností, kterým nefunguje zvonek. Spíše jich přibývá, než aby jich ubývalo, což souvisí se zajímavým trendem. Pakliže se vám totiž jednou zvonek rozbije, zjistíte, že najednou vás nikdo neruší a neotravuje. Jistě, je to trochu problém s doporučenou poštou, ale to se dá vyřešit dojitím na poštu.

Velká nepříjemnost

Mnozí si proto svůj zvonek už ani neopraví, jelikož jim takový klid nadmíru vyhovuje. To se však může hodně vymstít a ve výsledku vás to přijde draho. Málokdo si totiž uvědomuje, že pokud jde například na neschopenku, musí být na udané adrese kdykoliv k zastižení.

Česká správa sociálního zabezpečení už má dost vykuků, kteří si berou neschopenky účelově a ve skutečnosti je ani nepotřebují. Akorát se jim nechce do práce, ale zároveň chtějí pobírat plat. Proto přibývá kontrol, které zkoumají, zda se lidé skutečně kurýrují a jsou doma. Velkým nešvarem dneška je totiž také to, že se ve svém řádném zaměstnání hodíte takzvaně marod a pracujete někde jinde načerno, případně v té době vyrazíte na dovolenou.

Jenže když budete mít vše naprosto řádně odsouhlasené a budete doma, ale nebude vám zvonit zvonek, máte problém. Kontrola vás rozhodně nebude nějak více shánět, a pakliže se nedozvoní, zaznamená do protokolu, že jste byli nezastiženi. A to je ekvivalent toho, že jste na dané adrese nebyli přítomni, přestože to byla vaše povinnost.

Může to potom skončit opravdu nehezky, a to zrušením neschopenky, neomluvenou absencí v práci, případně i nějakou tou pokutou, pakliže je konstatováno porušení léčebného postupu. Z tohoto hlediska se rozhodně vyplatí mít zvonek v pořádku.

Vyrukuje na vás i zaměstnavatel

A jak vlastně kontroly České či Okresní správy sociálního zabezpečení probíhají? Úředníci lidi na nemocenské skutečně aktivně obcházejí, rozhodně nejde o žádnou výjimku. Dorazit přitom mohou prakticky kdykoliv, byť je logické, že v jednu hodinu ráno vás pravděpodobně z postele tahat nebudou.

Platí také, že sociálka může kontroly provádět až od 15. dne trvání nemocenské. To ovšem neznamená, že byste byli v prvních dvou týdnech kontrol uchráněni. Kdykoliv může provést kontrolu také váš zaměstnavatel, jelikož to jde i z jeho kapsy.

Čtěte také: Pracovní doba v Česku se změní. Do práce budete chodit jinak. Spousta lidí to dostane nařízené

Pakliže zjistí porušení podmínek zaměstnavatel, respektive se na vás nedozvoní, může vám odmítnout vyplatit náhradní mzdu. Může také krátit neschopenku, případně vám udělit nějakou tu finanční sankci. Pokud by se to přitom opakovalo, může vás i propustit z práce.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
9 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
pepé
pepé
3 měsíců

Mno, není to žádná novinka, platilo i před 20-ti léty. Žádné co když….. SSZ nijak nezajímá. Prostě buď jsem chorý a mám být doma k zastižení, a nebo mám být v práci. A co si nechám napsat do nem.lístku, to platí.

Martina
Martina
5 měsíců

Je to šílenost. Bydlím v činžáku a neovlivnim funkčnost zvonků, protože má dům majitele, který je starý a o dům se moc nestará. Já však nesmím jako nájemník zasahovat do jeho práv a povinností. Navíc když jsem nemocná, tak je to vzácnost a musí to být velký zdravotní problém. Tj. trvá mi, než se ke dveřím dostanu nebo spím tak tvrdě, že není šance mě probudit. Mám diagnostikovanou těžkou spánkovou apnoe. Jediné co mě vzbudí je vytrvalé zvonění telefonu

Josef
Josef
5 měsíců

To je moje věc. Nikoho na návštěvu nezvu

Lukáš
Lukáš
5 měsíců

Lži a lži bože to je zase článek.

RoBe
RoBe
5 měsíců

Zvonek snad zatim zadny zakon neprikazuje. Ale kazdeho volba jestli akceptuje domaci vezeni.

Hanz
Hanz
5 měsíců

Zvonek není třeba jsou mobily a tím pádem se dá zjistit gps poloha kde právě jste. Problém bude tehdy když jste pryč a mobil necháte doma.

Josef
Josef
5 měsíců
Reply to  Hanz

A co když třeba spím, koupu se nebo sedím na WC?
Nebo jsem pohybově omezen ?
To je zase výmysl 🙈🙈🙈

Marie
Marie
5 měsíců
Reply to  Josef

Mám několik zkušeností s kontrolou nemocných. Konkrétně na mě, před lety, se paní kontrolorka také nemohla dozvonit. Naštěstí to bylo v paneláku a někdo jí vpustil dovnitř a dozvonila se na patře. To, že jde o centrální poruchu v celém domě bylo irelevantní. Přitom o den dříve vše fungovalo. Na bývalého kolegu byli v době vycházek a ani ujištění manželky, že je u lékaře je nepřesvědčilo a poznačili si, že byl nezastižen. Nebo historka za minulého režimu, kdy si nevšimli rodného čísla a stačila jim OP kterou se prokázal otec pacienta, jmenovec. Na příbuzného sice nebyli, ale jeho rodiče (… Číst vice »

Last edited 5 měsíců by Marie
Andrea
Andrea
5 měsíců
Reply to  Josef

To by mě taky zajímalo, co pak??