Když uprostřed léta zjistíte, že je potřeba odmrazit mrazák, zřejmě vám to nepřipadá jako moc dobrá zpráva. Kam máte najednou na dlouhé hodiny přesunout maso a další věci, které jste do mrazáku uložili, aby se za tu dobu nezkazily? Je třeba rozmrazování urychlit – a jde to překvapivě lehce.
Jak a kdy odmrazit mrazák?
Silná vrstva námrazy v mrazáku způsobuje výrazně vyšší spotřebu elektrické energie a dále rychlejší opotřebení samotného spotřebiče. Při dlouhém nerozmrazování se navíc v namrazených plochách mohou držet i zbytky jídel nebo nečistot.
Proto je potřeba se na mrazák vrhnout zhruba dvakrát ročně. Je třeba vytáhnout všechny potraviny a také poličky a zásuvky. Vnitřek mrazáku byste měli nechat odmrazit a následně ho důkladně vymýt, ideálně nějakým prostředkem s dezinfekčními účinky.
Toto se poměrně dobře dělá v zimě, kdy můžete zmrazené potraviny přesunout do zimy třeba na balkon, v létě už to může představovat docela problém.
Použijte sůl
Při použití soli led taje rychleji. Proto si udělejte klasický solný roztok a neváhejte ho použít. Ideální je rozmíchat sůl ve vlažné vodě, roztok přelít do rozprašovače a následně aplikovat dovnitř mrazáku, především na místa se silnou vrstvou námrazy. Tato metoda výrazně urychlí celý proces odmrazení.
Jestliže chcete mrazák také trochu vydezinfikovat, můžete dále použít i ocet, v případě odstranění zápachu zase pomůže citronová šťáva.
Další metody rychlého odmrazení
Někteří lidé s úspěchem používají horkou vodu, kterou nalijí do mrazáku a nechají působit. Není to však ideální – párkrát se to může podařit, ale pak vám zničehonic začnou praskat stěny mrazáku a spotřebič bude zničený.
Nejšetrnější je nechat pracovat přirozené fyzikální procesy – zkrátka spotřebič vypnout, otevřít dvířka a nechat námrazu přirozeně odtát. To si však obvykle můžete dovolit jenom v zimě nebo když máte například druhý mrazák, kam můžete přerovnat věci z toho odmrazovaného.
Foto: Shutterstock, zdroj: wikiHow, learn.compactappliance