Konec plynových kotlů. Jak to bude vypadat?

Měla to být střednědobá budoucnost alespoň na desítky let, než se naplno podaří přejít na obnovitelné či bezemisní zdroje energie. Ovšem události ženou kupředu mnohem rychleji, než se čekalo. Plyn coby zdroj energie proto skončí pravděpodobně podstatně dříve.

Rozšíří se to

Jak na svém Twitteru poukázal ekonomický novinář Petr Novotný, kalifornský regulátor právě schválil nová emisní pravidla, která zakazují prodej systémů na vytápění a ohřev vody zemním plynem, což znamená především plynové kotle. Opatření má platit od roku 2030. Novinář pak ještě poznamenává, že jde sice o jeden americký stát, ovšem jeho regulaci obvykle přejímají další americké státy a do Evropy se pak podobné nápady dostávají s odstupem šesti až dvanácti měsíců.

Pokud jste se tedy domnívali, že plynové kotle jen tak neskončí, byli jste pravděpodobně na omylu. V poslední době se naopak stále hlasitěji poukazuje na jejich příspěvek k emisnímu znečištění.

Potřebujeme udělat jakýkoliv krok, který by pomohl dodržet naše závazky ohledně ochrany veřejného zdraví, které trpí dopady znečištění ovzduší,” uvedl podle deníku USA Today šéf kalifornského úřadu na ochranu ovzduší k tomuto rozhodnutí.

Foto: Shutterstock

Zatím jen konec prodeje

Rovněž Evropská unie je v tomto ohledu velmi aktivní a bylo by spíše překvapením, pokud by neučinila podobné kroky, obzvlášť v současné době, kdy má s dodávkami plynu značné potíže a potřebuje zmenšit svou závislost na dodavatelích této komodity.

Pokud by se šlo podle kalifornského vzoru, znamenalo by to, že s rokem 2030 se už nesmí prodávat plynové kotle a další zařízení na zemní plyn. Ta už nainstalovaná by však mělo být možné dále používat. Je však otázkou, jak dlouho. Není jasné, zda nakonec nepřijde definitivní zákaz plynových kotlů.

Náhradou mají být čistě bezemisní zdroje. Pro vytápění by to tak byla především tepelná čerpadla. Ta se však nehodí do všech nemovitostí a někteří uživatelé s nimi mají potíže.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
7 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel
Pavel
1 rok

Restriktivní opatření ve jménu ochrany zdraví jsou nejďábelštější, protože jejich neprůstřelnost pomáhá nejsnadněji budovat diktaturu a názorovou unifikaci.

Jan
Jan
1 rok

Zase bláboly! Nejen u nás v ČR jsou dotace na nové kondenzační kotle, protože ty staré atmosférické spálí 2X tolik plynu na stejné teplo a má je doma dost lidí třeba už 25 let. U nás se plynové kotle jen tak rušit nebudou, jde jen o to snížit spotřebu plynu!!!

Toscana
Toscana
1 rok

Jak hodně jim asi bude teplo při používání čerpadla a -40 jako nedávno?

Monika
Monika
1 rok

Hurá na strom

Vít
Vít
1 rok

Otázkou je, jaký problém to je ve slunné Kalifornii. Myslím, že minimální. Těch kotlů tam moc nebude. V Evropě je to něco jiného a tepelné čerpadlo se opravdu všude nehodí. A je to s nimi jako s elektroauty, ty emise na výrobu elektřiny se produkují jinde. Takže problém se presune pouze jinam, ale jinak to žádnou ekologii neřeší. O ceně vůbec nemluvím.

Radomír
1 rok

Vitejte zpátky v šedesátkách ! 😂😂

Vladimír Hojda
Vladimír Hojda
1 rok

Takže budem my důchodci sedět v jedné místnosti kolem kamínek Peter. Sláma u kravina.