Klasickou jíškou zahušťujeme polévky či omáčky běžně. Mnoho z nás využívá pouze jíšku nebo záklechtku celý život. Ovšem, abychom zahustili jídlo, jsou i jiné metody, dokonce jsou i zdravější, které dodají pokrmu požadovanou konzistenci. Jak tedy zahustit omáčku, ale například také polévku?
Jíška není jediné zahušťovadlo do jídel
Tradiční jíška do naší kuchyně bezpochyby patří, ale někdy, u mnoha receptů, lze použít i jiné způsoby k zahuštění. Nakonec, aby byl pokrm zdravější, lze využít i mnoho dalších způsobů. Pokud patříte mezi lidi, kteří milují hutné omáčky, nejlépe však ty hnědé, vepřové a zahušťujete je pomocí mouky a oleje, do budoucna pravidelná konzumace těchto jídel vašemu zdraví příliš neprospěje. Když si ji občas dopřejeme, nic se neděje, ale pravidelná konzumace není příliš vhodná.
Polévka, ale i omáčka, jak zahustit
Omáčku, ale i polévku lze zahušťovat zeleninou. Jídlo tak bude zdravější a také vydatné. Jedná se o běžný způsob, který se používá čím dál méně. Díky tyčovému mixéru nemusíte pasírovat zeleninu, a tak bude práce jednodušší. Samozřejmě tento způsob praktikujte u jídel, které vaříte společně se zeleninou. Například svíčková, u té není potřeba žádná mouka. Nebo také rajčatovo-papriková omáčka na těstoviny.
U polévek, například u čočkové nebo fazolové, dejte vařit více luštěnin a zeleniny. Před koncem vaření odeberte trochu zeleniny i luštěnin a tyčovým mixérem je rozmixujte. Následně zamíchejte v polévce, přidejte majoránku, česnek, pepř či to, na co jste zvyklí.
Mléko a vejce jako velký pomocník
Polévky, ale i omáčky lze zahustit mlékem a vejcem. Mnoho lidí má rádo rozkvedlané vejce s velkými kusy v polévce, jenže ne vždy je tento postup vhodný. Pokud chcete mít hladkou zavářku, rozkvedlejte vejce a mléko dohromady. Tato metoda se nejčastěji používá do bílých polévek. Podobně můžete zahustit omáčku i pomocí smetany, ale vejce a mléko stále zůstává levnější a dietnější variantou.
Pomoci mohou také obiloviny, například kroupy či pohanka. Příjemně zahustí polévku a jsou zdravé. Další možností jsou i ovesné vločky, které se přidají přibližně deset až patnáct minut před koncem. Lze také použít bramborový škrob či bokem uvařenou a rozmixovanou rýži.
Foto: Shutterstock