Jste zvyklí sušit prádlo venku nebo při otevřeném okně a nemáte nebo nechcete používat sušičku? Potom nastává v zimě problém. Oblečení v bytě schne déle a může také ztratit svěží vůni, kterou mu prací prášky a aviváže dodaly. Při delším schnutí sice bude čisté, ale může být cítit zatuchlinou.
Jak urychlit schnutí prádla?
Pokud disponujete odvlhčovačem vzduchu, umístěte ho vedle sušáku. Odvlhčovače fungují tak, že nasají okolní vzduch, odstraní z něj vlhkost a suchý ho vypustí zpět do místnosti. Když ho tedy umístíte vedle vlhkého prádla, jeho sušení významně urychlíte. Pomůže i zapnutá klimatizace, jestli ji máte.
V dnešní době už si můžete pořídit i vyhřívaný sušák na prádlo. Ten má v kovových tyčích, na které prádlo rozvěsíte, umístěna topná tělesa. Samozřejmě potřebuje k provozu elektřinu. Je ale mnohem ekonomičtější než sušička na prádlo, která patří mezi největší žrouty energie v domácnosti.
Také můžete využít koupelnové vyhřívané sušáky na ručníky.
Ždímejte i několikrát
Když vyperete prádlo, jednejte rychle. Právě dlouhé ponechání oblečení v uzavřené pračce bez přístupu vzduchu způsobí onen nepříjemný zatuchlý zápach. Po delším čase může některé kousky napadnout i plíseň.
Nepoužíváte sušičku a nemáte k dispozici ani vyhřívanou prádelnu, kde můžete prádlo nechat uschnout? Pak ho pořádně vyždímejte. Klidně ždímací cyklus pračky zopakujte. Čím méně vody v prádle zůstane, tím méně se jí odpaří do okolí.
Kromě rychlejšího schnutí předejdete i případným plísním na okenních rámech a stěnách vašeho bytu. Tahle rada se samozřejmě netýká příliš jemného prádla, kterému by intenzivní odstřeďování mohlo ublížit.
Pračku nepřeplňujte. Více prádla způsobí, že se nakonec nevyždímá tak důkladně, jak by mohlo.
Radiátory neslouží k sušení
I když je to lákavé, nesušte prádlo na radiátorech. Jen by to zvýšilo množství vlhkosti ve vzduchu a vy byste si tak zadělali na vznik plísní. Také za takový postup zaplatíte vyšším účtem za energie, protože vzniklé teplo se nespotřebuje na vytápění bytu, ale sušení prádla. Budete tedy muset topit déle, abyste doma nemrzli.
Pokud je to možné, nesušte prádlo v obýváku nebo ložnici. V žádné místnosti, kde trávíte více času. Tato rada je důležitější v případě, že máte doma astmatiky, alergiky, malé děti nebo seniory. Raději ho dejte do chodby nebo koupelny.
Sušák umístěte co nejblíže k oknu. I když je zavřené, případné sluneční paprsky mohou i přes sklo proces schnutí urychlit. Dbejte na to, aby se jednotlivé mokré kousky nepřekrývaly a po několika hodinách je obracejte, aby mohly prosychat rovnoměrně. Také můžete mokré prádlo rozvěsit na sušák na ramínkách. Vejde se tak na něj mnohem víc oblečení, které se nebude navzájem překrývat.
Foto: Shutterstock