Kontaktní čočky vyměňte za brýle. Pomohou vám zabránit nákaze koronavirem

K omezení koronavirové epidemie může vést i tak jednoduchá volba, jako je výměna kontaktních čoček za brýle. Uvádí to Americká akademie oftalmologů.

Důvod je přitom jednoduchý: nošení brýlí vám pomůže přestat se neustále dotýkat obličeje, což je jedna z klíčových cest, kterými se nový typ koronaviru šíří.

Problematická manipulace s čočkami

Uživatelé kontaktních čoček nejenže si sahají do obličeje dvakrát denně, aby si čočky nasadili a vyndali, ale i přes den se podle podrobných průzkumů dotýkají obličeje a očí častěji než ostatní, kdo čočky nenosí,” uvedl lékař Thomas Steinemann z Americké akademie oftalmologů. “Dotýkáte se svých očí a pak saháte na další části svého těla.

Drbete si v okolí očí, drbete se v obličeji, škrábete si tvář, strkáte si prsty do pusy, strkáte si ruce do nosu,” dodal Steinemann. “Řada lidí se zkrátka úplně neřídí základními hygienickými pravidly a navíc si zapomíná mýt ruce.

Nošení brýlí je tak v tomto ohledu jistější. Kromě toho je tu další benefit. Jsou to právě brýle, které představují alespoň základní ochranu předtím, aby se vám aerosol s případným koronavirem dostal na oční sliznici, což je také jeden z možných způsobů nákazy. Zatím nebylo úplně přesně prozkoumáno, jak moc je častý, ale vzhledem k agresivitě nového koronaviru se předpokládá, že půjde o poměrně běžnou cestu.

Koronavirus může způsobit zánět spojivek

Ještě pravděpodobnější, než že se koronavirus dostane přes oči například do plic, je to, že vám způsobí zánět spojivek, aniž byste trpěli dalšími příznaky nemoci Covid-19.

Je to vlhké prostředí a velmi příhodné pro viry, ve skutečnosti existuje mnoho organismů, které se rády přilepí na spojivky, případně se přichytí na kontaktní čočku, která je usazená na spojivce,” vysvětluje Thomas Steinemann.

Mezi příznaky zánětu spojivek patří slzení, svědění, pálení, zakalené vidění nebo červené či zarudlé oči. Můžete pozorovat také žlutý výtok, který tvoří krusty, jež mohou například při spánku lehce slepit víčka.

Zprávy z Číny a dalších částí světa, kde je koronavirová nákaza v pokročilejším stavu, hovoří o tom, že přibližně 1 až 3 % lidí s nemocí Covid-19 mělo také zánět spojivek.

Foto: Adobe Stock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments