Je známou věcí, že koronavirus se v lidském těle dokáže držet poměrně dlouhou dobu. V nejrychlejších případech trvalo uzdravení tři týdny, ale obvykle je test negativní až po týdnech čtyřech. Objevily se také zprávy o tom, že řada pacientů, kteří byli prohlášeni za zdravé, měla po čase test opět pozitivní. Mohli se tak znovu nakazit, případně – a k tomu se epidemiologové kloní spíše – se virus v jejich těle reaktivoval.
Zvažoval i sebevraždu
A pak je tu záhadný případ čínského pacienta, který se o tom, že má koronavirus, dozvěděl už začátkem února. S vážnými příznaky se léčil ve dvou nemocnicích a aktuálně žije v karanténě v čínském městě Wu-chan, které bylo prvním epicentrem nemoci.
Problém tohoto pacienta spočívá v tom, že testy stále vykazují přítomnost koronaviru v jeho těle. A to už více než dva měsíce. Není tedy divu, že muž začíná být zoufalý. “Už opravdu nemůžu dál,” tvrdí. Už vyhledal i pomoc psycholožky a přiznal, že zvažoval sebevraždu.
Tento případ je extrémní, ale podle odborníků ve svém jádru zase ne tak výjimečný. Testy v Číně, ale i v řadě dalších zemí po celém světě zachycují stále větší množství lidí, kteří mají koronavirus v těle, ale už nemají žádné příznaky nebo je dokonce neměli nikdy.
Také v České republice je několik případů, kdy se lidem drží koronavirus v těle velmi dlouho. Jedním z nich je pražský taxikář, který se doléčuje ve Všeobecné fakultní nemocnici, kdy ho zdejší lékaři dostali z kritického stavu. Nicméně i více než 40 dnech má stále pozitivní testy na koronavirus.
Kdo je opravdu zdravý?
Pomalu, ale jistě se začíná mluvit o tom, že bude třeba přehodnotit kritéria pro to, aby byl člověk prohlášen za skutečně zdravého. Například v České republice k tomu stačí dva negativní testy v rozmezí dvou dnů. To ale podle expertů může být málo. Koronavirus může být v té době “zapouzdřený” a opět se může aktivizovat. Takoví pacienti sice už zřejmě nebudou mít zdravotní potíže, ale jsou infekční a mohou nakazit jiné.
Jde o jednu z obav epidemiologů. Pokud se nyní rozvolní dříve přijatá opatření, je velkou otázkou, co se může stát. “Mám strašný strach z toho, co se stane, protože my nevíme, co tam venku v přírodě zůstalo jako nálož. Nevíme, v jakém časoprostoru jsme teď s tou infekcí,” uvedl Ladislav Dušek, který má coby ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) k dispozici jedny z nejlepších informací o nákaze.
Foto: Shutterstock