Koronavirus častěji zabíjí muže, krize ale doléhá především na ženy. Stojí totiž v první linii

Počet nakažených novým typem koronaviru stále strmě stoupá. Ze statistik lze vyčíst, že fatálnější dopady má na muže, kteří tvoří přibližně 70 % těch, co nemoci Covid-19 podlehli. Ženy tak v tomto ohledu mohou být trochu klidnější, ale jak se ukazuje, celková krize, která se kolem pandemie rozpoutala, doléhá především na ně.

Ženy tvoří páteř zdravotnictví i obchodní sítě

Některé skupiny jsou totiž vývojem situace a opatřeními postižené více než jiné. Zatímco řada lidí se může schovat do pohodlí home-office a vycházet ven jen v nejnutnějších případech, některé profese toto neumožňují. Kdo pracuje v supermarketu, lékárně nebo nemocnici, nemůže si dovolit zůstat doma, ba právě naopak – v době všeobecné krize způsobené koronavirem je vytíženější než kdy jindy. A pochopitelně také ohroženější, protože jak známo, v obchodech i nemocnicích schází odpovídající ochranné pomůcky.

Statistiky přitom mluví jasnou řečí. Ať už za kasou, v lékárnách, domech s pečovatelskou službou nebo nemocnicích pracují z větší části ženy. Je tomu tak všude na světě. Ostatně, ne nadarmo Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí, že 70 % takzvané “Health workforce”, tedy pracovní síly ve zdravotních a sociálních službách, tvoří ženy. V České republice jde dokonce až o 80 %. Pokud jde o obchody, zde je situace obdobná, byť se v posledních letech začala obracet. Zatímco dříve prodávaly prakticky výlučně ženy, dnes už za kasou vidíme i muže. Přesto stále z 85 % prodávají ženy.

Velké ohrožení pro samoživitelky

Více žen najdeme také v profesních směrech, kterým naopak v současné době není umožněno pracovat. Typicky jde o turistický průmysl. Jde například o letušky, pracovnice na letištních přepážkách, průvodkyně, delegátky apod. Pokud jde o pohostinství, také zde pracuje o něco více žen než mužů, ovšem poměr už je zde trochu vyrovnanější.

Ekonomická krize, kterou nástup koronavirové infekce vyvolal, zasáhne podle expertů prakticky každého, ať už přímo nebo zprostředkovaně. Ale opět platí, že bity budou především ženy. Obtížněji si totiž zachovají svůj životní standard. Jak známo, v průměru berou ve stejných profesích o 20 % méně než muži a mají tak méně příležitostí k tvorbě rezerv. Samostatnou kapitolou jsou potom matky samoživitelky. Pro ně je ztráta příjmu často kritická a OSN už vydala varování, že právě tato skupina je nyní extrémně ohrožena chudobou.

Hrozba domácího násilí

Ze statistik Českého statistického úřadu můžeme vyčíst také další zajímavou a pro ženy ne úplně příznivou informaci. Častěji než muži totiž pracují na časově omezené smlouvy, které zaměstnavatelům umožňují snáze se s nimi rozloučit.

Jsou tu i sociální aspekty spojené s karanténou, které lze aktuálně obtížně predikovat. Ale odborníci varují, že déletrvající karanténní opatření, kdy jsou partneři nuceni trávit veškerý čas spolu na malém prostoru, mohou vést k partnerským krizím. Ty potom mohou vyústit až v domácí násilí, jehož obětí jsou v drtivé většině ženy.

Foto: Freepik

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments