Přestože Covid-19, který způsobuje nový typ koronaviru, vnímáme převážně jako respirační chorobu, je to až příliš velké zjednodušení. Už dříve se ukázalo, že může napadnout srdce a nejnovější poznatky pak hovoří o tom, že ve velkém nebezpečí jsou také játra.
Zánět jater také jako příčina smrti
Statistiky z Číny a Itálie jsou více než výmluvné. Ukazují totiž, že až 50 % nemocných prodělalo zánět jater. Šlo buď o primární problém nebo sekundární, tedy vedle dalších, zejména pak zánětu plic.
Podle Kennetha Shermana z University of Cincinnati dokonce řada nemocných zemřela primárně na selhání jater, byť oproti úmrtím na pneumonii, tedy zánět plic, šlo o výraznou menšinu.
Sherman je přesvědčen o tom, že je nutné tento aspekt nemoci Covid-19 náležitě zkoumat, protože by pod vlivem jiných projevů mohlo dojít k jeho podcenění. Chce například určit, zda virus jaterní buňky přímo zabíjí, nebo zda se o to stará až nesprávná reakce imunitního systému.
Dopady mohou být různé
Je tu ale také možnost, že se koronavirus do jater vůbec nedostává, ale o jejich poškození se postarají v krvi kolující virové proteiny. Játra coby centrum metabolismu jsou také velmi citlivým orgánem a existuje podezření, že ho mohou poškozovat silná antivirotika, jako například lék remdesivir, do kterého jsou vkládány velké naděje. Právě tady by různé experimentální léčby mohly narážet na značné problémy. Jednoduše nevíme, jak tyto dosud nevyzkoušené léky působí na játra, potažmo další orgány.
Vědci proto už spustili pilotní studii, která se dopady koronaviru na játra bude zabývat do podrobností. Její výsledky by potom pro lékaře měly být velkým vodítkem. Důležité je například prozkoumat, jaký má koronavirus dopad na játra u lidí s potlačenou imunitou, tedy například těch, kteří mají v těle virus HIV, případně prodělávají nádorové onemocnění.
Foto: Freepik