Koronavirus je extrémně nakažlivý. Nemusí pomoct rouška ani mytí rukou, varují pacienti

Přestože případů nákazy koronavirem neustále přibývá, stále nemáme o něm a nemoci Covid-19, kterou způsobuje, tolik informací, kolik bychom potřebovali. Jisté je jedno: tento virus se chová velmi zvláštně a jakoby vykazoval všechny charakteristiky nutné pro to, aby dokázal promořit velkou část populace.

Šíří se rychlostí požáru

Vědci se stále přou například o smrtnosti koronaviru. Zdá se, že původně udávaná 1 až 2 % nebudou zcela přesná a určité mutace viru mohou mít za následek výrazně větší množství obětí. Například v Itálii dosahuje smrtnost už hrozivých 10 %. Pravdou ale je, že nejspíš nebyli otestováni zdaleka všichni, kdo se v zemi nakazili.

Nedostatečné informace máme zatím také o tom, jak se koronavirus šíří a jak se jím lidé nakazí, přestože studie v tomto ohledu přibývají. Nicméně může být zajímavé podívat se na příběhy samotných pacientů. Pro americký magazín HuffPost řada z nich popsala, jak se nakazila.

Jedním z nich je americký pastor luteránské církve Trevor Mankin. Také u něj se nemoc Covid-19 projevila. Začátkem března totiž v nemocnici navštívil svého přítele s podezřením na nákazu koronavirem, u kterého se nemoc následně potvrdila. Už v té době dbal silně veškerých hygienických opatření. Na návštěvu si vzal roušku, ochranný oblek a po ní si pečlivě umyl ruce. Také proto ho překvapilo, že se sám nakazil. Navíc onemocněla i jeho žena. Nikdo z nich přitom nekašlal.

Tím to ale nekončí. Než se u něj objevily první příznaky, zastavil se na chvíli ve své kanceláři pro dokumenty. Den do kanceláře přišla pastorova asistentka. Navzdory tomu, že spolu neměli osobní kontakt, nakazila se také ona. “Koronavirus se šíří neskutečně snadno. Vypadá to, že vůbec nezáleží na tom, zda jste v kontaktu s nakaženým nebo nikoliv,” vyjádřil svůj (neodborný) názor založený na zkušenosti.

Není to jako chřipka

Nemoc Covid-19 je z nějakého důvodu často přirovnávána chřipce. Experti přitom už mnohokrát zdůraznili, že tyto viry nejsou podobné. Mohou mít jen některé společné příznaky, což je dáno tím, jak se proti nim tělo brání.

Ale jak se zdá, chřipka má u drtivé většiny lidí lehčí průběh. Pokud tak nemáte štěstí a Covid-19 u vás neprobíhá asymptomaticky nebo jen s lehkými příznaky, a dostanete se do fáze středně těžkého průběhu, musíte se připravit na náročný boj s úpornou nemocí.

Nemoc postihla i 25letou Chiaru DiGiallorenzo z Miami. Přestože se u ní nákaza zpočátku projevila horečkou a únavou, což jsou dva typické symptomy pro chřipku, nezůstalo jen u nich. O pár dní později se ale přidal rostoucí tlak v hrudi a krátící se dech. “Tohle není chřipka.” říká DiGiallorenzo a zdůrazňuje fakt, že mnoho nakažených lidí “bojuje o kyslík“.

Přidává se k ní Christy ze Seattlu. U ní nemoc začala několikadenní horečkou doplněnou zacpaným nosem. Následovaly úporné bolesti hlavy a “mozková mlha”, která jí znemožňovala soustředit se. “Jsem docela zdravá a ani ne tak stará (čtyřicátnice), a přesto mě to pořádně nakopalo.

Foto: Freepik

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
45 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments