Dosud jsme koronaviru přisuzovali alespoň jednu “kladnou” vlastnost. Na rozdíl od jiných virových infekcí se zdálo, že prakticky neškodí dětem. Dokáže se u nich sice usadit tak, že z nich vytvoří přenašeče, ale z nějakého důvodu u nich nedocházelo k vážným příznakům nemoci Covid-19. Ta naopak u starší, ale i střední věkové skupiny může vyvolat závažný oboustranný zápal plic a ohrožovat je na životě.
Výjimečný případ
Bohužel po včerejšku už tyto předpoklady neplatí. V americkém státě Illionis totiž zemřel první kojenec s diagnostikovanou nemocí Covid-19. Nebyl mu ještě ani rok. Přitom právě kojenci byli považováni za nejméně ohroženou skupinu. Zaznamenány byly i případy, kdy se nakazili krátce po porodu, ale neměli žádné příznaky. V Polsku byl zachycen případ 27leté matky, která na koronavirus zemřela několik dní po porodu. Dítě ale porodila zdravé a daří se mu dobře.
Podle úřadů v Illinois jde o prvního kojence, který na nemoc související s Covid-19 zemřel na území Spojených států amerických. Takový případ ale nebyl zaznamenán ani v Evropě a Číně, takže je docela možné, že je dokonce první na světě.
“Spustili jsme rozsáhlé vyšetřování, abychom spolehlivě určili příčinu smrti. Musíme udělat všechno pro zamezení šíření tohoto smrtícího viru,” uvedl ředitel úřadu veřejného zdraví v Illionis, Ngozi Ezike.
Nový výzkum ukazuje i riziko u dětí
Smrt kojence je bohužel potvrzením před pár dny zveřejněné studie, podle které by bylo mylné domnívat se, že děti jsou před koronavirem zcela v bezpečí.
Ukázalo se, že u poměrně malého, ale nikoliv bezvýznamného, procenta dětí se nemoc Covid-19 rozvine do závažnějšího stavu. Článek byl publikován v odborném magazínu Pediatrics a jde o dosud nejrozsáhlejší studii o vlivu koronavirové infekce na dětskou populaci. V rámci výzkumu byly studovány případy 2000 dětí, které měly potvrzenou nákazu koronavirem, případně u nich bylo důvodné podezření.
Drtivá většina (90 %) zkoumaných dětí měla jen mírné až střední příznaky. U dětí byla pozorována chřipka, kašel, bolest v krku, rýma a v některých případech i pneumonie.
Zjistilo se však, že u 6 % dětí se vyvinuly vážné příznaky nemoci Covid-19, které jsou podobné těm, jakými trpí dospělí. Šlo o problémy s dýcháním, hypoxii nebo nízkou úroveň kyslíku v tělesných tkáních. Pro srovnání: samostatná skupina, která zkoumala více než 40 tisíc dospělých pacientů, dospěla k tomu, že 18,5 % z nich má vážné příznaky. U dětí se tak skutečně projevují výrazně méně často.
Ale s tím, jak po celém světě přibývá případů, objevuje se také více dětských pacientů s problémy. Bylo by proto mylné domnívat se, že dětem nehrozí nebezpečí a například je méně chránit.
Foto: Freepik