Na koronavirus byl nedávno testován také 42letý Američan, který přitom do nemocnice dorazil se zdánlivě jiným problémem. Pociťoval pichlavou bolest na varlatech a také v oblasti žaludku a hrudi.
Zároveň ale také uvedl, že pociťuje zhoršenou schopnost dýchání, což lékaře trklo a udělali mu test. Ten vyšel pozitivní.
Virus může útočit na reprodukční orgány
Prvotní vyšetření přitom neodhalila nic závažného. Rentgen plic byl normální, ale když bylo provedeno CT, zjistilo se, že plíce muže postihla pneumonie, což je jeden z typických projevů vážnějšího průběhu nemoci Covid-19.
Lékaře ale začalo zajímat přeci jen něco jiného. Znepokojila je skutečnost, že si muž primárně stěžoval na bolest ve varlatech, která vystřelovala do okolních částí těla.
Vědci z Harvardu opatrně uvádějí, že bolest varlat zatím není typickým symptomem nemoci Covid-19. Varují však před “atypickými projevy” choroby. Už dříve totiž dokázala negativně překvapit.
Ostatně, je tu už únorová mini studie z Číny, ve které vědci nastiňují obavy právě z toho, že by koronavirus mohl útočit na mužské reprodukční orgány. Virus by se mohl navázat na buňky ve varlatech a způsobit “poškození tkáně”, stojí v příslušném článku.
Pravdou je, že tímto problémem se v současné době zuřící pandemie téměř nikdo nezabývá. “Pouze čas ukáže, zda Covid-19 napadá také varlata, ale nejde o symptom velkého množství pacientů, se kterými jsem měl co do činění. Pro většinu z nich jsou varlata tou poslední starostí,” uvedl lékař Richard Viney, který pracuje jako urolog v Birminghamu. Nicméně dodává, že riziko tu samozřejmě je. “Existují určité viry, které mohou napadat varlata, například příušnice.”
Problematický receptor, který je i v plicích
Bohužel je tu i vědecký předpoklad pro to, že koronavirus může varlata poškodit. “Varlata produkují receptor ACE2, který virus používá k tomu, aby se dostal do buňky, což by mohlo vysvětlovat, proč se tento orgán stává terčem Covid-19,” říká Viney.
Urologové z japonské nemocnice Suzhou při Nankingské univerzitě se obávají toho samého. Podle nich může koronavirus poškodit tkáň varlat tím, že se naváže na ACE2 pozitivní buňky.
Receptor ACE2 se hojně vyskytuje také v plicích – a právě ony jsou nejčastěji zasaženým orgánem. Vyskytuje se rovněž v ledvinách, což je další orgán, který nemoc Covid-19 napadá.
“Zkoumat to, zda koronavirus ovlivňuje mužskou plodnost, má teď jen velmi malý význam. Bude zajímavé podívat se na dopad na plodnost po třech až šesti měsících od vyléčení,” uvádí Viney. Pak je možné provést kontrolní spermiogram, což je velmi jednoduché vyšetření, které ukáže, zda se plodnost zhoršila.
Foto: Freepik