Bylo to v době, kdy byla koronavirová epidemie v České republice na vrcholu. Přestože už se vědělo o tom, že nemoc Covid-19 může být velmi nebezpečná i pro mladší ročníky, tato zpráva všechny zasáhla. Ve Všeobecné fakultní nemocnici před měsícem zemřel teprve 44letý muž. Navzdory veškeré moderní lékařské péči mu v přímém důsledku choroby selhaly orgány.
Do nemocnice jel na otočku
S měsíčním odstupem je možné vykreslit jeho příběh, který částečně popsala vdova po panu Jaroslavovi, Martina Filipová pro Českou televizi Jejího muže několik dní trápily dýchací potíže, a tak 24. března sám odjel do nemocnice. Očekával, že bude hned zpátky, ale lékaři už ho nepustili. Byl hospitalizován a krátce nato pozitivně testován na koronavirus.
V zásadě mohlo jít o případ, jakých bylo po celé republice stovky. Koronavirem se nakazila celá rodina Filipových. Kde, to dosud nedokáží říct. Martina a syn měli pouze mírné příznaky, tak jako drtivá většina pacientů. Ale Jaroslava to skolilo. “Špatně se mu dýchalo. Jel jenom v teplákách, rifle si vzal s sebou, že pojede zpátky. Každý počítal, že pojede zpátky, ani pusu jsme si nedávali, protože člověk nevěděl. Jenom jsme si mávli rukou,” popsala plačící Martina poslední vzpomínku na svého muže.
Jaroslav Filip byl přitom v péči nejlepších odborníků v zemi. Staral se o něj lékař Martin Balík, který je vedoucím Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny VFN. Ten uvedl, že stav pacienta se po přijetí do péče začal velmi rychle zhoršovat. Proto musel být uveden do umělého spánku a připojen na plicní ventilaci. O týden později byl přepojen na mimotělní oběh.
V tomto smyslu šlo o podobný případ jako ten mnohokrát skloňovaný pražského taxikáře, o kterého se rovněž staral tým doktora Balíka. Zatímco tento muž trpěl obezitou a dalšími přidruženými chorobami, a proto u něj byl průběh nemoci očekávatelně složitý, u pana Jaroslava to všechny překvapilo. Byl sportovec a nekuřák. S ničím dalším se neléčil. Zabil ho tedy přímo Covid-19. Zemřel po dvaceti dnech na lůžku, a to shodou okolností v době, kdy se výrazně zlepšil stav taxikáře.
Kompletně selhaly orgány
“Zemřel na komplikaci, která se u něj rozvinula v souvislosti s touto infekcí. Jedná se o orgánovou komplikaci, kterou nelze v podstatě s intenzivní péčí sanovat, i s třeba pomocí mimotělního oběhu. S klidným srdcem mohu říct, že jsme vyčerpali všechny možnosti moderní medicíny. Pacientovi se pomoci nedalo,” uvedl pro Blesk lékař Martin Balík.
Martině Filipové se po odchodu manžela naprosto změnil život. “Jak mu selhávaly orgány, tak lékaři bojovali úplně se vším, ale prostě to nešlo. Byli jsme na sebe s manželem strašně fixovaní. Během jednoho dne se nám obrátil život úplně naruby.” Ze dne na den se musela sama starat o syna s vrozenou vadou a zařizovat věci jako vdovský nebo sirotčí důchod.
Na pacienta, jehož příběh otřásl Českem, v dobrém vzpomínaly i ošetřující sestry. ” Měl parametry hrůzy,” řekla zdravotní sestra Jitřenka. “Člověk by mu přitom tak přál, aby přežil. Pamatuju se, jak jsme ho přijímali. Povídali jsme si, byl to fajn člověk.”
Foto: Shutterstock