Bohužel až příliš pozdě vyplouvají na světlo světa zásadní poznatky o novém koronaviru. Když řádil ve vzdálené Číně, namlouvali jsme si, že jde jen o “další chřipku”. Když ale začal kosit obyvatelstvo v Itálii, ocitla se Evropa pomalu ve válečném stavu.
Koronavirus se udrží i ve vzduchu
Vědělo se, že koronavirus se přenáší kapénkami vzniklými kašláním nebo kýcháním. Mělo se ale za to, že pro nakažení je třeba blízký kontakt s osobou, která už virus v těle má. Jak se ale ukazuje, nakazit se je pravděpodobně mnohem snazší. Kromě toho, že kapénky mohou ulpět na jakémkoliv povrchu (na plastu se drží 48 hodin a na nerezu 24 hodin), vydala Světová zdravotní organizace znekliďnující zprávu o tom, že se kapénky mohou držet ve vzduchu. Podle expertky WHO Marie Van Kerkhoven v tomto ohledu hodně záleží na vlhkosti a teplotě vzduchu, ale také na záření na daném místě.
Velký problém to představuje zejména pro nemocnice, kde probíhá řada procedur, jež generují značné množství aerosolu. Pokud se do vzduchu dostane velké množství těchto částic, dojde k jevu, který je znám pod názvem aerosolizace. V takovém případě je vzduch promořen kapénkami, mezi nimiž přežívají i ty koronavirové.
Česká vláda podle všeho z těchto poznatků vychází, když od dnešní půlnoci nařídila všem povinnost nosit roušky, respektive vzhledem k jejich nedostatku alespoň zakrytí tváře šátkem nebo šálem.
Zákeřnější než ostatní
Mnozí se nad takovým rozhodnutím pozastavovali a nechápali, proč je nutné vycházet se zakrytými ústy například na procházku do parku, kde se nepřibližujeme k dalším osobám. Jak ale ukazují zjišťení WHO, za určitých podmínek se kapénky s koronavirem mohou nějakou dobu držet i venku. Typická může být situace, kdy místem, kde procházíte, prošla nakažená osoba a výrazně se tu zakuckala. Pak už stačí se jen zhluboka nadechnout a na nákazu je zadělánu. Právě v takových případech je ochrana obličeje naprosto zásadní. Většinu kapének totiž zachytí i obyčejná látka, která má v tomto ohledu přibližně 70% účinnost. Klasická rouška pak zachytí 90 % kapének. Zároveň platí, že obličej mají z logiky věci zakrytý i nakažené osoby, které o tom třeba zatím neví. Nemohou tak do ovzduší kašlat kontaminovaný aerosol.
Je až s podivem, kolik zákeřných vlastností nový typ koronaviru má. Jako by nestačilo, že jeho inkubační doba je až 14 dní. Navíc v prvních dnech nakažení při testování často nevychází jako pozitivní. Ke všemu se ukazuje, že právě na počátku nákazy, kdy sami ještě nepociťujeme příznaky, se virus z těla vylučuje nejvýrazněji.
Foto: Freepik