Kouření cigaret, stejně jako každá závislost nabízí kuřákům krátké příjemné chvíle. Za to si však od nich vybírá krutou daň na jejich zdraví i na jejich životech. Kuřáci umírají v mladším věku než nekuřáci.
CHOPN a nádorová onemocnění – nejčastější nemoci kuřáků
Chronická obstrukční plicní choroba (CHOPN) je nejznámější nemocí kuřáků. Jedná se o kombinaci chronického zánětu průdušek a rozedmy plic (emfyzému). Mezi příznaky, známými jako typické příznaky dlouhodobých kuřáků, patří dušnost, kašel, vykašlávání hlenu.
Přestože funkci plic poškozuje již první cigareta, objevuje se tato nemoc až po delší době. Stav se postupně zhoršuje a dýchání se stává stále obtížnější. V současné době je tato nemoc neléčitelná.
Nemoc, která zabije většinu kuřáků, je rakovina plic. Zhoubné nádory se kromě plic objevují v dutině ústní, hrtanu, hltanu, jícnu, ledvinách, játrech, močovém měchýři, tlustém střevě, játrech, žaludku, u žen také v oblasti děložního čípku. Nemalé procento kuřáků onemocní leukémií (zhoubná nádorová onemocnění bílých krvinek).
Kouření škodí celému tělu
Kouření škodí nejen plicím, kouřením trpí celé tělo. Vysušená, vrásčitá kůže, nezřídka s mírně šedožlutým nádechem, zuby zbarvené od tabáku, zahnědlé či zažloutlé nehty, páchnoucí dech po cigaretách již na první pohled ukazuje na dlouhodobého kuřáka.
Cigarety poškozují cévy v celém těle, což se projevuje různými nemocemi a potížemi, ojedinělým jevem není poškození cév zraku a sluchu a následné zhoršení těchto smyslů. Infarkt myokardu, ateroskleróza, cévní mozková příhoda – to jsou nemoci, které často číhají na kuřáky.
Kromě nich mívají kuřáci trávicí potíže, žaludeční vředy, změny chuti, sníženou chuť k jídlu, poruchy vstřebávání živin ve střevech, zhoršené prokrvení končetin, zejména dolních, které může vést až k amputacím. Kuřákům hrozí také vyšší riziko vzniku diabetu mellitu 2. typu i osteoporózy. Cigarety stojí za zhoršenou kondicí, zhoršeným hojením ran, oslabením imunitního systému i sníženou plodností.
Nevzdá-li se žena ani během těhotenství kouření, kromě komplikací těhotenství, jako je například samovolný potrat, musí počítat s tím, že její dítě bude trpět vrozenými vývojovými vadami.
Cigaretou k depresi
Cigarety jsou pro mnohé lidi berličkami pro zvládání stresu. Bohužel tento účinek je pouze krátkodobý. Po cigaretě dojde ke zvýšení hladiny stresových hormonů i dopaminu, které stojí za pocitem přílivu energie i dobré nálady. Tento pocit však trvá pouze chvíli a po něm se nálada naopak zhoršuje. Závislost na nikotinu si po čase začne vybírat svou daň na psychice. Kromě zhoršené nálady se časem dostavují pocity úzkosti, stresu i deprese.
Kouření pod lupou
Nejznámější látkou, kterou najdeme v cigaretovém kouři, je nikotin. V jedné cigaretě je obsaženo zhruba 1 až 4 mg tohoto alkaloidu. Nikotin působí příjemné osvěžení a současné uvolnění. Kuřák však za tento chvilkový příjemný pocit zaplatí vysokou cenu.
Vdechnutý nikotin se dostává velmi rychle do krevního oběhu. Velice snadno prochází hematencefalickou bariérou a již po deseti vteřinách po prvním vdechnutí cigaretového kouře se objevuje v mozku. Naváže se tam na specifické nikotinové receptory, které se nacházejí v periferním, vegetativním nervovém systému, zodpovědném za správnou činnost vnitřních orgánů
Nikotin je toxická látka, která poškozuje nejen buněčná jádra, stahuje také cévy, zvyšuje krevní tlak a blokuje produkci inzulínu. Rovněž stoj za zvýšenou aktivitou trávicího traktu, zvýšenu tvorbou slin i trávicích šťáv. Naštěstí nikotin nevydrží v těle dlouho, jinak by stačila pouhá krabička cigaret k tomu, aby kuřák zemřel na otravu nikotinem. Poločas rozpadu nikotinu je zhruba šedesát minut.
Nikotin je vysoce návykový. Přestat kouřit je těžké, většině kuřáků se bez odborné pomoci nepodaří vymanit se z této závislosti.
Cigaretový kouř obsahuje kromě nikotinu až 4000 dalších látek, přičemž řada z nich je karcinogenních. Mezi nimi nechybí ani toxický oxid uhelnatý, který snižuje okysličení krve a tkání, podporuje kornatění tepen a spolu s nikotinem zvyšuje krevní tlak.
Kouření ničí nejen tělo kuřáka, škodí také lidem, kteří jsou nuceni tento toxický kouř vdechovat. Dopady pasivního kouření na zdraví jsou stejné, jako u aktivních kuřáků.