Jeho vůně vás buď nadchne, nebo navždy odradí. Kozlík lékařský je rostlina, která skrývá množství pozitivních účinků na lidské zdraví. Právě proto bychom ji i přes charakteristický pach měli dát šanci. V našem prostředí ji lze nalézt běžně v nížinách a občas se připlete šťastnému zahrádkáři na záhonek.
Hoďte starosti za hlavu
Kozlík lékařský je bylinkou, která svému uživateli nabízí příjemné zklidnění. Poruchy spánku, stres, úzkost a další nepříjemnosti vás s pravidelným popíjením čaje opustí. Již starověké kultury znaly zázračné účinky této byliny, a proto s ní zásobovaly svá obydlí. Odvar z rostliny pomáhal při nervovém napětí, léčil špatný psychický stav, ale sloužil i jako prevence.
Z celé rostliny se zpracovává především oddenek s kořeny, který se následně suší. Díky této části lze vytvořit tinkturu nebo odvar. Oddenky se nejlépe sklízí na podzim, a proto je nyní ta správná chvíle zasadit si kozlík i na svém záhonku.
Kombinace s dalšími bylinkami
Jestliže vás pach kozlíku až příliš odpuzuje, ale i tak byste rádi vyzkoušeli jeho pozitivní účinky, vytvořte si vlastní bylinkový mix. Najděte si rostlinu, která svým aroma výrazně utlumí vůni kozlíku, a vychutnejte si lahodný čaj. Meduňka, heřmánek, máta a mnoho dalších bylinek zpříjemní chuť čaje a zaženou výrazný pach, který někteří přirovnávají ke kočičí moči.
Zklidnění bolesti
Bolest žaludku může mít různé příčiny. Všichni, kteří ji zažili se však shodnou, že šlo o velmi nepříjemnou zkušenost. Podobně trpí i některé dámy, a to při menstruačních obtížích, které mohou být obzvlášť silné. Kozlík dokáže tyto nepříjemné bolesti v oblasti podbřišku zmírnit při pravidelném popíjení odvaru. Postačí jedna čajová lžička na přibližně 150 ml vody. Nezapomínejte také, že se jedná o rostlinu, která tlumí funkci nervového systému. Proto je nutné dodržovat omezenou dávku. V opačném případě hrozí nepříjemné vedlejší účinky, které mohou snížit pozornost.