Myslíte, že je to jen drobný problém, který vyřeší mast a zakryje lak na nehty? Pak se mějte na pozoru. Plíseň na kůži je zákeřná, může se rozšířit a napadnout vnitřní orgány.
Plíseň na nohou
Velmi častým onemocněním je plíseň mezi prsty na nohou. Plíseň vyhledává teplá a vlhká místa, proto se jí mezi prsty na chodidlech dobře daří. Neléčená se rozšíří na oblast nehtů, do třísel, podpaží, na trup, pokožku hlavy nebo postihne vnitřní orgány.
Příčiny plísňových onemocnění
Plísně mohou být způsobeny užíváním antibiotik, vysokým přísunem bílého cukru, který je živnou půdou, ale i stresem. Způsobují ji i mycí prostředky, špatná hygiena a nevhodné oblečení (málo prodyšné materiály).
Jak se plísňové onemocnění přenáší
Znám je přenos z člověka na člověka i přenos z jedné části těla do jiných částí, například při utírání ručníkem. Nakazit se můžete při používání stejné toalety, na lehátkách, karimatkách, sáhnutím po stejném ručníku. Plísně se šíří u plaveckých bazénů, v sauně, sprchách ve fitness centrech, v kobercích na hotelech nebo ve vypůjčených papučích.
Plísně ve vnitřních orgánech
Plísně se stávají zvlášť nebezpečné, pokud se rozšíří dovnitř těla. Proniknou střevní stěnou a mohou napadnout kterýkoliv vnitřní orgán.
Kvasinky se přemnoží, zaútočí na imunitní systém a začnou se objevovat záněty močových cest, poruchy menstruačního cyklu a vaginální infekce u žen. Kvasinky jsou zodpovědné za bolest hlavy, kloubů, akné a svědění kůže.
Léčba kožních plísní
K léčbě kožní plísně přistupte okamžitě. Změňte mýdlo, postiženou část utírejte jiným ručníkem a nasaďte vhodnou mast. Zaměřte se na to, aby místo bylo v suchu a na vzduchu. Společné plochy v domácnosti desinfikujte.
Léčba vnitřní
Protiplísňová léčba musí být spojena se změnou životosprávy. Je nutné posílit funkci jater a pomoci narušenému imunitnímu systému. Do stravy přidejte probiotika, jako například kefír nebo jogurt. Snižte příjem cukru na co nejnižší hladinu. Zároveň začněte užívat tablety předepsané lékařem.
Foto: Adobe Stock