Kuny se normálním způsobem z domu vyhnat nedají. Stoprocentně na ně ale funguje metoda, která je z baráku dostane

Kuny jsou roztomilá zvířátka, která si soužití s člověkem nadmíru oblíbila. Lidem už ale takovou radost nedělají. Kromě překousaných kabelů a zničených izolací od nich totiž můžeme čekat jen hluk, smrad a špínu.

Zapomeňte na noční klid

Jsou to noční živočichové, proto sladkou novinu, že se k vám nastěhovaly, zjistíte nejspíše v noci. Přes den totiž spí a to mají rády svůj klid. Se setměním se vám ale nad hlavou začne ozývat škrábání, dupání a sípání. A když vás ty zvuky přinutí jít se na půdu podívat, objevíte výkaly, moč a zbytky potravy. Protože se kuny živí ptáky, žábami a drobnými hlodavci, pozůstatky jejich hostiny, často už v rozkladu, v kombinaci s výkaly, udělají z vaší půdy místo, kde se moc vydržet nedá.

Pokud se kuna rozhodla, že se u vás zabydlí, protože jí tam nic nechybí, začne si chystat hnízdo. Aby nemusela chodit daleko, vystele si ho izolacemi z vaší střechy. Šplhá bohužel výborně a k proniknutí dovnitř jí postačí opravdu malá škvíra.

Kromě klidu milují kuny i rozmanitost, takže pokud je nad vaší hlavou několik nocí klid, neradujte se předčasně. Nemusí to znamenat, že se zvířátko vystěhovalo za lepším trvale, ale možná se jen na pár dnů nastěhovalo k vašim sousedům. Není totiž výjimkou, že obývá i několik sousedních půd současně. Takže se za pár dní může vrátit.

Využijte proti nim jejich sluch, čich i zrak

A jak se kun zbavíte? Způsobů je několik. Vyzkoušet je můžete všechny, pokud ten 1. nezabere. Protože kuny nesnáší hluk, pořiďte si ultrazvukovou plašičku.  Nejlépe takovou, na které se dají měnit frekvence, pokud by si na nepříjemný zvuk zvykla. Začít ale můžete tím, že si budete přes den, když chce spát, pouštět nahlas rádio.

Kromě skvělého sluchu mají kuny i výborný čich. I ten můžete proti nim využít. Nesnáší totiž pach chloru, naftalínu nebo levandule. Můžete si ale pořídit různé spreje, granule a postřiky už vyvinuté k vyhnání kun z okupovaných objektů.

Na trhu seženete také světelné plašiče, nejlépe i s pohybovým čidlem, které na kunu namíří ostré světlo, před kterým se neschová. Jakmile se totiž pohne, čidlo se aktivuje, nasměruje se na zdroj pohybu a oslní ho. V kombinaci s ultrazvukovými tóny takový cirkus nevydrží dlouho žádné zvíře.

A vy potom nezapomeňte zkontrolovat všechny otvory a škvíry, kudy se k vám kuna mohla dostat. Vycpěte je třeba drátěným pletivem. Je to jedna z mála věcí, kterou kuna nedokáže rozkousat.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Marta
Marta
1 měsíc

Marta