Čas od času se stane, že kvalita baleného drůbežího masa tak trochu pokulhává. Naštěstí však stačí při nakupování zapojit své smysly a už se vám nestane, že byste doma „zplakali nad výdělkem“. Jak v obchodě rozlišit dobré kuřecí maso od méně dobrého?
Barva
Nejjasnějším indikátorem je barva. Zdravé, čerstvé a dobré kuřecí maso by mělo mít narůžovělou barvu. Rozhodně žádné modřiny, podlitiny, trhliny, žádný nádech do zelena či šeda. Barvu vámi vybraného balíčku masa porovnejte s ostatními v chladicím boxu. Dále je dobré vědět, že jsou-li na mase zřetelné jemné proužky, bylo kuře dokrmováno steroidy, aby rychleji rostlo. Nebojte, takové maso vám sice neublíží, ale výživově bude slabé.
Balení
Maso neházejte bezmyšlenkovitě do vozíku, raději si jej trochu podrobněji prohlédněte. Jednak zkontrolujte trvanlivost, jednak mrkněte, zda obal není děravý nebo nějakým způsobem poškozený. To by mohlo čerstvost a kvalitu masa velmi negativně poznamenat. Na maso můžete také trochu zatlačit, mělo by být pružné, ne příliš měkké, ne příliš tuhé. A dejte si pozor na přespříliš „mokré“ maso. Spoustu vody značí, že kuře prošlo chlazením vodou, nikoliv vzduchem, což sice není zdravotně závadné, ale na chuti a živinách to nepřidá.
Vůně
Pokud se vám maso nezdá, neváhejte k němu přivonět. Hledáte maso s neutrálním aroma. Cokoliv, co vám přijde podezřelé, rozhodně nebrat.
Etiketa
Na etiketě „lepších“ kuřat se dozvíte mnoho zajímavých informací, třeba zda je kuře bio, zda bylo krmeno pouze zeleninou nebo chováno bez použití antibiotik. Samozřejmě platí, že čím přírodnější chov, tím zdravější, chutnější a výživnější maso.
Jak kuřecí maso skladovat?
Syrové drůbeží maso vydrží v lednici 1-2 dny. Vždy jej skladujte v uzavíratelné nádobě. Pokud jej nestihnete v této době zpracovat, raději ho uložte do mrazáku, ve kterém vydrží třičtvrtě roku až rok. Tepelně zpracované kuře můžete nechat ve vzduchotěsné nádobě v lednici po dobu 3-4 dnů a v mrazáku 2-6 měsíců.
Foto: Shutterstock, zdroj: healthline.com, smartchicken.com