Před několika týdny obletěla svět zpráva o kanadském másle nemásle. Spotřebitelé si ve velkém začali stěžovat na to, že jejich máslo nemá ty vlastnosti, na které byly po celý život zvyklý. Byl problém ho rozetřít a neměklo ani při pokojové teplotě. Lidé ho popisovali také jako gumové či vodové. Záhadu se zatím nepodařilo rozluštit a takzvaná “buttergate” v Kanadě proto stále trvá. V podezření je především krmivo pro krávy, které možná obsahuje příliš mnoho palmového tuku. Jisté je jedno: takové máslo je nekvalitní.
Obvykle k tomu nedochází v podobné míře jak v Kanadě, ale také v České republice se mohou objevit nekvalitní másla. Může dojít k problémům s výrobou, v horším případě je potom výrobce záměrně šidí. Naštěstí existují způsoby, podle kterých se dá poctivé máslo spolehlivě rozpoznat a zároveň odhalit to, které s máslem nemá příliš společného.
Metody, jak poznat kvalitní máslo
- Nejjednodušším způsobem, jak poznat jeho kvalitu, je rozehřát lžičku másla v menším hrnci. Pokud se okamžitě rozpustí a získá tmavohnědou barvu, znamená to, že máte čistý a kvalitní produkt. Pakliže se ale zbarví do světležluté barvy, je něco špatně.
- Při ohřevu másla si všímejte také skutečnosti, zda se na vrchu nezačnou vytvářet olejové skvrny či bubliny. Kvalitní máslo má mít jasnou konzistenci. Pokud tyto jevy pozorujete, může být smíchané s margarínem.
- Poctivé máslo je pevné a tuhé. Hůře se také krájí. Když do něj zakrojíte nožem, nemělo by se pohnout ani o milimetr. Falešné máslo je naopak krémovější konzistence a krájet se bude snáze. Co někdo může považovat za pozitivní vlastnost, je ve skutečnosti ukázkou nekvalitního másla.
- Když vyndáte máslo z lednice a začnete ho natírat na chléb, mělo by se při roztírání začít rozpadat. Pokud to není ten případ, zřejmě máte výrobek s přidanými oleji.
- Vložte si malou část másla na dlaň. Pokud se začne pomalu roztékat v důsledku tělesného tepla, znamená to, že jde o čistý produkt, který má dobrou kvalitu.
- Pokud chcete ověřit pravost másla, můžete také jeho lžičku ohřát ve skleněné zkumavce. Přidejte stejné množství koncentrované kyseliny chlorovodíkové s trochou cukru. Následně zkumavkou silně zatřeste. Pokud se vzniklá směs zbarví do růžova nebo červena, máte jasný důkaz, že máslo je říznuté hydrogenovým olejem nebo jinými chemikáliemi, které v něm nemají co dělat.
- Dalším pokusem, který můžete s máslem udělat, je ten, že do rozpuštěného másla přidáte roztok jódu. V případě, že roztok zhnědne, máslo je nastavené škrobem.
Není máslo jako máslo, čtěte obaly
V ideálním případě vám skutečnost, zda kupujete opravdové máslo nebo jen nějakou náhražku, má prozradit obal výrobku, který musí obsahovat všechny důležité informace. Klíčové je pochopitelně složení. Máslo musí mít alespoň 80 % tuku. Deklarovaná teplota skladování by měla být od dvou do osmi stupňů celsia. Čas od času se bohužel objeví výrobci, kteří se snaží přiživit na názvu máslo a dělají s ním různé hrátky, aby zastřeli skutečné zařazení produktu.
Čtěte také: Naučte se, jak upéct šťavnaté maso, kterému nikdo neodolá. Stačí dodržovat jednoduchá pravidla
Foto: Shutterstock