Už ve škole jsme se učili, že rostliny jsou pro nás zásobárnami kyslíku, díky jejich schopnosti přeměňovat vydechovaný oxid uhličitý na kyslík. Této jejich přednosti hojně využíváme i ve svých domovech, kde kromě produkce kyslíku navíc těší naše oči a také nám pomáhají čistit vzduch.
Rostliny vhodné do ložnice
Rostliny přeměňují oxid uhličitý na kyslík přes den. V noci, kdy se absencí světla zastaví fotosyntéza, ho postupně uvolňují. Existují ale i druhy, které CO2 pohlcují naopak během noci a právě takové bychom si měli pořídit do ložnice. Patří mezi ně především bromélie, orchidej a aloe vera.
Pokojovky bojují se znečištěným ovzduším
Někteří zelení obyvatelé našich domovů ale dokáží ještě víc. Australští vědci v sérii testů zjistili, že rostliny mohou snížit znečištění vzduchu v místnostech až o 50 %. Umí totiž absorbovat škodliviny rozpuštěné v ovzduší. Například benzen z laku a plastů, trichlorethylen z chemických čisticích prostředků nebo formaldehyd z dřevotřískového nábytku. Tyto látky nám mohou způsobit závratě, bolesti hlavy, podráždění sliznic či alergie. V těchto případech pěstujme především břečťan, filodendron, dracenu , tchýnin jazyk, fíkus benjamín nebo také kapradinu.
Některé rostliny umí ukládat ve svých listech i jemný prach z tiskáren a to tak dlouho, dokud list nezvadne. Dokáže to například lilie, která se proto hodí do kanceláří.
Do koupelny nebo kuchyně si zase pořiďte anthurii, která pohltí spoustu znečisťujících látek i plísní ze špatně větraných prostor.
Rostliny jako zvlhčovače
Výhodou pokojových rostlin je i přirozené zvlhčování ovzduší, protože více než 90 % vody určené k zavlažování vypustí zpět do prostoru. To je požehnání pro naše nosní sliznice hlavně v zimě, kdy dýcháme suchý topný vzduch. Toto zvlhčování funguje i jako prevence před nachlazením a kašlem. Bakterie se totiž ve vlhkém vzduchu pohybují místností méně než v tom suchém. Platí přímá úměra – čím více rostlin, tím více kyslíku a zvlhčování. K těmto účelům jsou vhodné květiny s velkými listy, jako je fíkus, monstera, difenbachie nebo kapradina.
Rostlinné filtry doporučuje i NASA
Dokonce i NASA již experimentovala s rostlinami pro zlepšení kvality ovzduší v kosmických lodích a doporučuje umístit jednu rostlinu na plochu deseti metrů čtverečních. Velkou výhodou rostlinných filtrů oproti klasickým pokojovým totiž je, že mají nízké provozní náklady, nevyžadují elektřinu, nemusí se neustále vyměňovat, jsou tiché a přeměňují až 90 % závlahové vody na vlhkost. Navíc jsou prakticky nenáročné na péči.
Nepodceňujme ale větrání. Nezapomínejme, že na kosmických lodích nemají astronauti, na rozdíl od nás, možnost pořádně si vyvětrat.
Foto: Shutterstock