Květiny ze supermarketu uvadnou, sotva je přinesete domů. Jedním krokem se tomu ale dá zabránit

Taky už jste si koupili pokojovku a těšili se, jak se bude u vás doma vyjímat? A ona místo toho začala chřadnout, vadnout a opadávat?

Problémem může být už teplota, které rostlinu vystavíte, když ji vynesete z obchodu. Zatímco my umíme svůj šatník přizpůsobit různým povětrnostním vlivům, kytky tyhle možnosti nemají.

Venku jsou bez varování vystaveny, slunci, dešti nebo mrazu. V těchto situacích proto potřebují zvláštní ochranu. Zejména mrazivé počasí dokáže napáchat velké škody. Teploty pod nulou umí zmrazit vodu v buňkách a to může nevratně poškodit listy, květy i výhonky.

Ani substrát v květináči nedokáže ochránit kořeny před mrazem. Nízké teploty tak mohou vaši novou krasavici i zabít.

Pořádně ji zabalte

Proto květinu před odchodem z obchodu velkoryse obalte papírem. Čím více vrstev, tím lépe. Ochráníte ji před zimou i před případným větrem.  V autě ji pořádně zajistěte, aby se nemohla převrátit. Pád by jí mohl polámat listy, stonky i ulámat květy.

Doma kytku opatrně vybalte a nechte ji aklimatizovat v místnosti, která není příliš vytopená. Dobře jí bude na chodbě nebo v kuchyni, na co nejsvětlejším místě. Přenést do teplejšího pokoje ji můžete po pár hodinách.

Zkontrolujte závlahu a pokud je substrát vlhký, nějakou dobu ji nezalévejte. Je-li suchý, prolijte kytku vodou, až začne vytékat spodem květináče. Nenechte ji ale stát v mokru.  

Foto: Shutterstock

Poškozené listy ostříhejte

Najdete-li suché, scvrklé nebo poškozené listy, ustříhněte je. Rostlině tím jen prospějete. Během prvních pár týdnů se občas může stát, že nějaký list upadne. Je to normální jev, který vás nemusí znepokojovat. Znamená to, že se kytka přizpůsobuje novému prostředí.  

Nejlépe uděláte, když svou novou rostlinku necháte ještě 2 – 3 týdny oddělenou od ostatních. Pokud si totiž ze svého předchozího působiště přivezla nějaké škůdce nebo choroby, zabrání to jejich rozšíření na další pokojové rostliny.

Koupili jste si kytku, která se vám líbila a nejste znalci? Poznamenejte si někam její název. Je překvapivě snadné jej zapomenout a při případných pozdějších potížích budete lépe hledat pomoc a informace.

Vyrobte si hnojivo sami

Nezapomeňte rostliny v jejich vegetačním období nejen více zalévat, ale i hnojit. Pokud nechcete utrácet za hnojiva v obchodě, vyrobte si své vlastní. Nadrťte skořápky od vajíček nebo slupky od banánů do konvičky s vodou. Vyrobíte si tak elixír, který bude vašim květinám nebývale svědčit.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments