Problém s lámavými vlasy zaznamenají zejména ženy. Ne z toho důvodu, že by problém muže netrápil, ale především proto, že je mají vlasy delší a věnují jim větší péči. Dříve si všimnou lámavosti vlasů, která může být příznakem závažnější nemoci. Kdy je třeba mít se na pozoru?
Když se vlasy lámou
Každá žena by si jistě přála nádherné, husté, dlouhé a lesklé vlasy. Kterým je to však dopřáno? S nadsázkou se dá říci, že jen těm ženám z reklam na nejrůznější kosmetické přípravky a pečující šampóny. Ostatní z nás trápí vlasy řídké, mastné, roztřepené, lámavé, nepoddajné, bez lesku nebo co rychle ztrácí objem.
Obvyklá příčina lámavých vlasů
Bohužel si za většinu problémů s lámavými vlasy můžeme samy. Vlasy trápíme fénováním, tvarováním, žehlením, častým mytím a barvením. Zmínit je třeba i nedostatečnou výživu, stres nebo kouření.
Kdy se připravit na zhoršenou kvalitu vlasů
V některých případech jsou problémy s vlasy méně závažným příznakem a není třeba se znepokojovat. Po několika měsících se jejich kvalita opět zlepší. Jedná se zejména o stavy provázené hormonální nerovnováhou. Může za nimi stát těhotenství, porod, kojení, menopauza, rychlý úbytek na váze, dokonce i hormonální antikoncepce.
Kdy zajít k lékaři
Pozor na skutečnost, že lámavé vlasy mohou být jedním z projevů onemocnění štítné žlázy. Jakmile zaznamenáte lámavé vlasy a zároveň bušení srdce, citlivost na teplo, rychlou změnu váhy (ať už přírůstek nebo úbytek) je vhodné navštívit svého lékaře nebo rovnou se objednat k vyšetření na endokrinologii. Odhalení příčiny je první cestou k rychlé nápravě.
První pomoc pro lámavé vlasy
Určitě zvolte kratší sestřih, který nevyžaduje tolik úprav za pomocí fénu a žehličky. Snižte frekvenci mytí vlasů a používejte šetrnější přípravky. Nikdy si nebarvěte vlasy doma. Do stravy zařaďte potraviny bohaté na vitamíny C, A, E a B.