Laserová operace očí je velkou vymožeností posledních let, přičemž ji podstupuje stále více lidí se zhoršeným zrakem. Používá se nejen na závažné oční nemoci, kde je rozhodně žádoucí, ale na nejrůznějších klinikách v podstatě na úrovni kosmetického zákroku. Z celého odvětví se stal byznys, který generuje každoročně miliardové částky a ve kterém je zapojena velká část českých očařů.
V dnešní době je zcela běžné, že laserovou operaci očí podstoupí člověk, který nosí brýle nebo kontaktní čočky korigující mu například krátkozrakost. Má několik málo dioptrií, jinak je zcela zdravý. Možnost vidět bez optických pomůcek ho však zláká a tak rád zaplatí několik desítek tisíc za operaci, o které mu na klinice řeknou, že je v podstatě bezproblémová. Jistě, nějaká rizika tu jsou, ale ta jsou u každé operace.
To je pravda, jenže operace jsou ve zdravotnictví až tou nejzazší metodou, jak léčit určitý stav, který ohrožuje život nebo ho významně omezuje. Pak je zkrátka třeba vzít rizika v potaz a spolehnout se na to, že zákrok vám pomůže.
V případě laserové operace očí, která je momentálně nejčastěji prováděna metodou LASIK, to ale tak černobílé není. Je skutečně nutnost nosit brýle (bez dalších problémů) dostatečným argumentem pro tak závažný a především nevratný zásah do očí? Pojďme se podívat na rizika, která z laserové operace očí plynou.
Syndrom suchého oka
Setká se s ním většina pacientů, kteří podstoupí operaci metodou LASIK. Její součástí je totiž odseknutí rohovkových nervů, které jsou zodpovědné za produkci slz. K čemu to vede? Jednoduše k tomu, že nutnost nosit brýle nebo čočky nahradíte nutností dodávání umělých slz. Zároveň je třeba si uvědomit, že pokud se oči znovu zhorší, nelze do suchého oka aplikovat kontaktní čočky.
Ztráta vizuální ostrosti
Laserová operace LASIK může vést ke zhoršení zrakové funkce v tom smyslu, že dojde ke ztrátě vizuální ostrosti. Představit si to můžete jako mlžný opar kolem zdrojů světla (takzvaný haze efekt). Vnímat můžete také zdvojené obrazy a objevuje se také problém rozeznávat detaily.
Nevratné změny na rohovce
Laserová operace očí probíhá tak, že je vám ztenčena rohovka. To je nevratný stav a navíc takový, který rohovce znemožňuje zcela se zhojit. Zůstávají na ní jizvy, přičemž se i dlouho po operaci může měnit či posouvat. Přestože tak bezprostředně po operaci uvidíte dobře, není to zárukou toho, že budete mít pokoj. Silný nitrooční tlak může rohovku dále ztenčovat. Tehdy už hrozí slepota, pokud není provedena transplantace rohovky.
Záněty a infekce
Nejrůznější komplikace souvisejí se samotným zákrokem LASIK pouze nepřímo. U pacientů, kteří operaci podstoupili, jsou časté záněty očí a výrazně zvýšené riziko rohovkových infekcí.
Zkrátka a dobře, laserová operace očí může dopadnout dobře a pak je dotyčný spokojený. Bohužel je tu ale velké množství rizik, které je třeba mít na paměti. Obzvlášť pokud operaci podstupujete pouze s cílem korekce počtu dioptrií a když není nutná pro záchranu zdraví.