Léčba koronaviru chlorochinem dostává tvrdé rány. Stav řady pacientů ještě zhoršil

Několik nemocnic ve Švédsku přestalo pacientům s novým typem koronaviru podávat léčivou látku chlorochin. Namísto zlepšení stavu totiž často vedla k velmi nepříjemným vedlejším účinkům.

Ztráta vidění a hrozná bolest hlavy

Podle švédského deníku Expressen se to týká přinejmenším nemocnic v regionu Västra Götaland. Pacienti, kterým byl chlorochin podán, si totiž stěžovali na silné křeče nebo ztrátu periferního vidění.

Jedním z postižených pacientů byl také čtyřicetiletý Carl Sydenhag. Podle jeho slov mu po pozitivním testu na koronavirus byly předepsány dvě tablety chlorochinu denně. Ale namísto toho, aby se mu udělalo lépe, přinesla léčba vážné vedlejší efekty. Kromě křečí a ztráty vidění zaznamenal Sydenhag také extrémní bolest hlavy.

Jeden z přednostů infekční kliniky Sahlgrenska, Magnus Gisslén, pro list Gothenburg Post uvedl, že jeho pracoviště stejně jako další podávala chlorochin podle běžných protokolů. K zastavení této léčby ale došlo už před dvěma týdny. “Dostali jsme zprávy o více vážných vedlejších efektech, než jsme si zprvu mysleli,” přiznal Gisslén.

Proti novému typu koronaviru zatím neexistuje univerzálně účinná léčba a nemoc Covid-19 tak oficiálně není čím léčit. Přesto se však objevily zprávy o lécích remdesivir a favipiravir, které se zatím používají experimentálně a nacházejí se v klinických studiích.

Léčba zabere pouze někdy

Mnozí vkládali velké naděje právě do chlorochinu a hydroxychlorochinu. První studie z Číny i Evropy byly z hlediska efektu léčby pozitivní, ale je pravdou, že se nezaobíraly vedlejšími účinky. Právě na ně přitom bylo často poukazováno, především s ohledem na to, aby se těmito látkami lidé v žádném případě neléčili sami. V první řadě jde totiž o velmi silná antimalarika.

Například americký prezident Donald Trump uvedl, že chlorochin a hydroxychlorochin “mění hru”, čímž myslel, že jsou pro léčbu nemoci Covid-19 více než vhodné. Jeho poradci pak nadšení opatrně mírnili s tím, že u některých pacientů léčba zabrala a u jiných zase nikoliv, takže lze těžko hovořit o vědeckém průlomu.

V České republice je účinná látka hydroxychlorochin dostupná v léku Plaquenil. Právě ten přitom lidé v týdnech počínající epidemie vykoupili z lékáren, načež muselo přijít nařízení z Ministerstva zdravotnictví, které umožnilo předpis léku pouze pro pacienty s Covid-19. Podle dostupných informací někteří hospitalizovaní pacienti tuto léčbu dostávají.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments