Osteoporóza je velmi nepříjemné onemocnění, při kterém řídnou kosti, což může vést až k jejich častému lámání. Léčba osteoporózy se řídí zejména dle rychlosti postupu a příčiny úbytku kostní hmoty. Zpravidla jsou předepisovány léky, které brzdí úbytku kostí a naopak podporují jejich růst. V pokročilých fázích nemoci může být nevyhnutelná operace s cílem zpevnit a vyztužit kosti. Sami si nejlépe (preventivně) pomůžete tak, že se budete hodně hýbat a konzumovat stravu bohatou na vápník, a to nejpozději od 40. roku věku.
Tip: Zrádná a postupná osteoporóza. Úbytek kostní hmoty začíná už v poměrně mladém věku
Terapie osteoporózy léky
Před zahájením medikamentózní terapie osteoporózy vám lékař změří hustotu kostí, aby potvrdil diagnózu. Podle vašeho zdravotního stavu a na základě tělesných možností vám navrhne možnosti léčby. Je však třeba upozornit na fakt, že původního stavu kostí nedosáhnete ani nejlepší dostupnou formou terapie.
Zpomalit úbytek kostí a podpořit jejich růst
Léčba osteoporózy léky se používá zejména u starších pacientů a těch s velkými pohybovými potížemi. Lékař obvykle kombinuje preparáty s fluoridy, vápníkem a vitamínem D, aby podpořil tvorbu kostní hmoty.
Ke zpomalení úbytku kostí se používají bifosfáty a kalcitonin. Medikamenty jako parathormon a strontium podporují růst kostí. Raloxifen se charakteristikou podobá hormonům a v kostech působí podobně jako ženské estrogeny. Denosumab patří do skupiny monoklonálních protilátek a zabraňuje buňkám požírajícím kosti (osteoklasty) v jejich ničivé práci. Ve výjimečných případech se podávají přímo estrogeny a destagen. Hormonální terapie by měla být ale předepsána teprve po pečlivém vyhodnocení přínosů a rizik. Zohlednit je třeba především zvýšené riziko rakoviny prsu.
Léky proti bolesti
Při silných bolestech vám lékař předepíše léky s účinnými látkami jako je Paracetamol, Diclofenac, Ibuprofen a Indometacin. Proti bolestem dobře působí také Cox-2 inhibitory (coxiby), mezi které patří Celecoxib a Buprenorphin. Na nesnesitelné bolesti lze použít opioidy jako Tramadol a Buprenorphin.
Osteoporóza – operace
V případě velmi pokročilé osteoporózy lze uvažovat o operativním zákroku. Při něm dojde k vyztužení kostí, případně náhradě kloubů. Kvůli vysoké zátěži a riziku komplikací je ale operace při osteoporóze až možností poslední volby.
Jak si pomoci proti osteoporóze
Velmi těžkým následkům osteoporózy se dá relativně jednoduše předcházet vlastními silami. Důležité však je, aby prevence začala nejpozději ve 4. dekádě života.
Základem je čerstvá a rozmanitá strava s mlékem a mléčnými produkty (ale nikoliv taveným sýrem!), dostatek slunečního světla a každodenní pohyb. Ani to samozřejmě řídnutí kostí nezastaví, výrazně ho to ale zpomalí, třeba až tak, že se ve svém životě s diagnózou osteoporózy nebudete muset vůbec potýkat. Kromě toho platí následující doporučení:
- zajistěte si dostatečný každodenní přísun vápníku, a to v množství 1200 až 1500 mg. To je obvykle možné pouze vyváženou stravou s dostatkem mléka. Pokud si ji nemůžete nebo nechcete dopřát, pomohou vám vápníkové tablety nebo kapsle,
- především mladé dívky by vápník v dostatečném množství měly začít konzumovat co nejdříve,
- pomohou preparáty s vitamínem D, protože vitamín D se podílí na tvorbě kostí,
- vitamín D se v lidském těle tvoří i s pomocí denního světla. Buďte tedy co nejčastěji venku, i když se slunce zrovna schovává za mraky,
- vyhýbejte se polotovarům a kolovým nápojům bohatým na fosfáty, které tělu berou vápník,
- při zjištěné osteoporóze byste se měli vyhnout rizikovým činnostem, při kterých hrozí zlomenina, tzn. určité sporty či domácí práce na žebříku,
- redukce nadváhy uleví kostem od zátěže,
- věnujte se gymnastice posilující krční páteř a břicho (nejlépe ve skupině pod vedením lektora),
- pokud padáte, využijte chodítka – poskytne vám více stability.