Vlhkost srážející se v lednici může být velký problém, který se objevuje hlavně u starších typů těchto spotřebičů. Jak si s ním poradit, aniž byste museli hned běžet kupovat novou lednici?
Jak odvést z ledničky vlhkost?
Existuje na to jednoduchý trik, který hospodyňky používají. Vezmou čistou novou houbičku, tu uprostřed naříznou a nasypou do ní lžičku soli. Následně ji v lednici umístí tam, kde se drží největší vlhkost.
Houbička spolu se solí začne vlhkost nasávat a stahovat ji z lednice. Zhruba po týdnu je třeba ji vyměnit.
Proč je vlhkost v lednici problém?
Pokud jsou stěny lednice namrzlé z přebytečné vlhkosti, pak se zmenšuje prostor v lednici a také se zhoršuje její výkon. Ve finále tak lednice začne víc „žrát“. Namrzlá tekutina navíc může způsobovat problémy s těsněním a zavíráním nebo s vkládáním polic.
Lednici je třeba pravidelně čistit
Sice to není zrovna oblíbená činnost, přesto se to občas musí udělat – lednici je třeba důkladně vyčistit.
Vyskládejte všechny věci ven, vymyjte police a šuplíky a poté zbytek vnitřní části. Můžete na to použít třeba vodu s kyselinou citronovou nebo octem, které pomohou vnitřek ledničky dezinfikovat.
Během této činnosti můžete zkontrolovat, zda nemáte v ledničce nic prošlého nebo zkaženého.
Jak udržovat lednici v pořádku?
V lednici skladujeme jídlo, takže bychom měli dbát na to, aby byla vždy co nejlépe vyčištěná a aby v ní nezůstávaly zbytky zkaženého nebo plesnivého jídla.
Dobré je si udělat systém uspořádání, který budete nadále dodržovat. Stanovte, kam budete v lednici dávat maso, kam uzeniny a sýry, kam ovoce a zeleninu. Platí, že syrové maso by nemělo přicházet do styku s jinými potravinami a že by mělo být co nejníže, protože ve vrchních policích ledničky je vyšší teplota.
Když přinesete nový nákup, posuňte starší věci dopředu a čerstvé dejte dozadu, ať se nejdříve spotřebují ty staré a zbytečně se vám nezkazí.
Foto: Shutterstock