Začíná se objevovat světlo na konci tunelu. Několik zahraničních studií potvrdilo, že látka hydroxychlorochin se ukazuje být velmi efektivní v léčbě nemoci známé jako Covid-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru. Účinná je obzvlášť v kombinaci s běžným antibiotikem azitromycinem.
Ministerstvo s lékem počítá
V Číně a Jižní Korei byla touto kombinací léků úspěšně léčena řada pacientů, kteří procházeli těžkou fází nemoci Covid-19. Podle jedné z dosud nejprůkaznějších studií dokáže hydroxychlorochin s azitromycinem nemoc vyléčit v průměru za pět dní.
Velkou výhodou je skutečnost, že obě léčiva jsou poměrně běžně dostupná a již schválená, a to i českým Státním úřadem pro kontrolu léčiv.
Ostatně, dnes na situaci zareagovalo Ministerstvo zdravotnictví, které vydalo regulaci ve věci předepisování léku Plaquenil. Právě ten obsahuje hydroxychlorochin a je k dostání na českém trhu.
“Podle vědeckých poznatků se lék Plaquenil jeví jako potenciálně účinný na onemocnění COVID-19. Od dnešní 18 hodiny proto platí mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví, které reguluje jeho předepisování, abychom zajistili dostatek tohoto léku pro léčbu pacientů nakažených koronavirem,” uvedl k tomu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na Twitteru.
Lékaři nesmí Plaquenil předepisovat
Mimořádné opatření má okamžitou platnost a v podstatě zakazuje drtivé většině lékařů předepisovat lék Plaquenil. “Tento zákaz se nevztahuje na předepsání na žádanku pro použití při poskytování lůžkové péče pacientům s onemocněním Covid-19,” stojí explicitně v dokumentu. Je tak poměrně jasné, jak chce Ministerstvo zdravotnictví se zásobami léku, které jsou aktuálně na českém trhu k dispozici, naložit. Půjdou primárně na potřeby pacientů bojujících s koronavirem.
Jde zcela jistě o pozitivní zprávu a nezbývá než doufat, že lék bude mít na tuzemské pacienty podobný efekt jako v zahraničí.
Pravděpodobně ale dojde k problémům s dodávkami, protože sháňka po Plaquenilu je aktuálně v celé Evropě obrovská. Jde totiž v zásadě o jediný povolený lék, který lze pacientům podat.
Brzy by nicméně specializovaných léčiv přímo na nový typ koronaviru mohlo přibýt. Už v dubnu se očekávají výsledky rozsáhlých klinických studií léku Remdesivir, který má být podán i jednomu českému pacientovi v kritickém stavu. Zatím ale jen v experimentální podobě.
Foto: Freepik