Koronavirus je v mnoha ohledech stále velkou neznámou a jako takový nesmí být podceňován. Ještě v první vlně pandemie panovaly velké obavy, zda se například nešíří také prostřednictvím očí. V takovém případě by totiž opatření v podobě plošného nošení roušek nepřinesly kýžený efekt a dokonce by v některých případech mohly být kontraproduktivní.
Jak se koronavirus šíří prostřednictvím očí
Dnes už jsme ale přeci moudřejší. Podle lékařů je riziko přenosu oční sliznicí poměrně malé. “Vstupní branou pro jakékoli infekce jsou jako nejzranitelnější místo sliznice. Kromě úst a nosohltanu to je i oční spojivka. Virus se kapénkami nebo dotekem dostane do spojivkového vaku, přes slzné odvodné cesty se pak dostává do nosohltanu, kde může být nadechnut až do plic,” říká oční lékař, primář Martin Choleva. “Zpočátku se předpokládalo, že oko bude jednou z hlavních bran pro koronavirus. Nyní již víme, že tomu tak není – touto cestou dochází k přenosu zřejmě pouze v řádu jednotek procent.” Přesto je podle něj důležité dodržovat doporučení jako nesahat si do očí, pokud nemáme ruce opravdu důkladně umyté.
Roušky mohou vadit
Některým pacientům s očními potížemi může být velmi nepříjemné nosit roušky, které jim jejich stav zhoršují. “Roušky mohou způsobit zhoršení potíží u pacientů s tzv. syndromem suchých očí, který se projevuje nepříjemnými pocity – pálení, řezání očí, a paradoxně také vyšším slzením,” říká Martin Choleva. “V těchto případech je vhodné používat tzv. umělé slzy, ideálně bez konzervačních látek. Umělé slzy můžete bez receptu zakoupit v lékárně.” Tato doporučení neplatí pouze ve vztahu ke covid-19, ale ke všem infekčním onemocněním horních cest dýchacích.
Představují brýle ochranu?
Pokud jde o brýle coby bariéru proti nákaze koronaviru, přiznává lékař Choleva, že do jisté míry tuto roli mohou plnit. “Brání nám mimoděčnému protření si oka, současně částečně chrání oko před přímým zasažením infikovanými kapénkami. Nevýhodou brýlí při nošení roušek je však jejich mlžení – a následná nutnost manipulace s brýlemi, aniž bychom si mohli předtím ruce umýt. Je proto vhodné ošetřovat v tuto dobu pravidelně brýle profesionálními přípravky, které mlžení brání nebo alespoň významně snižují. Zakoupit je lze v optikách.“
Foto: Shutterstock