Globální statistiky hovoří o tom, že rakovina způsobuje každoročně téměř 10 milionů předčasných úmrtí. Přestože medicína je v její léčbě stále úspěšnější, na výsledném počtu úmrtí se zase tak moc nemění, protože každým rokem onemocní více a více lidí. Stále se tak nemůžeme spoléhat na to, že lékaři jsou všemocní.
S bílou moukou opatrně
Ba právě naopak, měli bychom dělat vše proto, abychom se nemoci vyhnuli. Jednu z klíčových rolí v tom přitom hraje životospráva a konkrétně potom zdravé stravování. Role správné diety v prevenci rakoviny je velmi komplexní a nezpochybnitelná.
Vědci tak tráví obrovské množství času tím, aby zjistili, které potraviny riziko rakoviny snižují a které ho naopak zvyšují. Některé potraviny přilákaly pozornost výzkumníků tím, že se ukázaly být jako velmi nápomocné při růstu rakovinotvorných buněk.
Jednou z těchto znepokojivých potravin nebo spíše ingrediencí je bílá mouka. Tu najdeme v pečivu, chlebu a řadě dalších jídel každodenní spotřeby. “Velmi běžnou ingrediencí, u které se ukázalo, že způsobuje rakovinu, je zpracovaná bílá mouka,” uvedl lékař Hussain Abdeh.
Chemikálie a cukr
Tuto skutečnost lze také vysvětlit. Mouka se totiž bělí chemikáliemi, jako je například oxid chloričitý, které mají za cíl především to, aby mouka získala svou typicky bílou barvu.
Kromě toho zpracovaná mouka obsahuje množství sacharidů a její konzumace vede k nárůstu inzulinu a krevního cukru v důsledku vysokého glykemického indexu. Také to zvyšuje riziko rakoviny.
Zpracované potraviny jsou obecně z hlediska zdraví problematické a stále více se ukazuje, že mohou do značné míry stát za významným nárůstem případů rakoviny.
Foto: Shutterstock, zdroj: Express
Překvapivá informace je, že bílá mouka obsahuje přidaný oxid chloričitý. Pokud tato látka je skutečně do mouky při přípravě přidávána, měla by být o tom zmínka na obalu. Přirozený obsah chromu v obilninách je tak nízký, že chrom může být považován za prospěšný mikrobiogenní prvek. Vyšší, ale stále příznivý, obsah chromu je v celozrnné mouce.