Lékaři hlásí nález zvláštního symptomu, který může být prvním signálem nemoci Covid-19. Je s ním spojeno vážné poškození plic

Nový typ koronaviru se dlouho maskoval jako taková trochu horší chřipka, což bylo dáno podobností jednoho z nejčastějších příznaků a sice zápalu plic. Ten je také nejčastější komplikací, jež ohrožuje život pacientů. Jak se ale brzy ukázalo, nemoc Covid-19 má mnohem širší pole působnosti a dokáže napadat prakticky jakýkoliv orgán v těle, k čemuž ho předurčuje jedinečná metoda pronikání do buněk.

Neustálá škytavka

Stále více pacientů tak do nemocnic přicházelo s problémy, které se týkaly mozkové či srdeční činnosti. Brzy se také ukázalo, že jedním z nejčastějších symptomů je ztráta chuti a čichu, podle kterých se dá koronavirus velmi dobře rozpoznat i bez provedeného testu. Stále však platí, že Covid-19 není dokonale prostudovanou nemocí, u které víme, co všechno může způsobovat. A tak i lékaři jsou čas od času překvapeni tím, jak se choroba projevuje.

Nové poznatky tentokrát zveřejnil odborný časopis Research Square. Ten informuje o případu 64letého muže, který dorazil na pohotovost kvůli neustálému škytání. “Je to nekuřák, který nemá žádné další problémy nebo plicní nemoc,” uvedl lékař Mohamed Zahran z Vysoké školy lékařské při Alexandrijské univerzitě, jenž případ řešil.

Ukázalo se rozsáhlé poškození plic

Pacient netrpěl typickými problémy s dechem, kašlem ani horeškou. Při vyšetření plic zaznamenali lékaři jen mírný chrapot. Pak provedli rentgen hrudníku, kde zaznamenali překvapivý nález. Připomínal částečky rozbitého skla v plicích. Tento stav se vyskytuje u některých pacientů s nemocí Covid-19. Záhy se ukázalo, že nemoc se sice neprojevuje vážně na venek, ale muž je v kritickém stavu. Koronavirus zasáhl obě jeho plíce a krevní obraz prozradil značný pokles bílých krvinek.

Následně provedený PCR test skutečně potvrdil, že pacient je nakažený koronavirem. Trvalo však sedm dní hospitalizace, než se jeho škytání zmírnilo. “Pokud je nám známo, toto je druhá případová zpráva o neustálém škytání pacienta s Covidem-19,” uvádí závěrečná zpráva. První případ se týkal 62letého muže, který škytal čtyři dny. Na plicích měl stejný nález a rovněž měl málo bílých krvinek.

Tyto případy podle lékařů nejsou příliš pozitivní zprávou. Ukazují, že koronavirus dokáže devastovat tělo, aniž by se na povrchu nějak významněji projevoval. U zmíněných mužů byla přetrvávající škytavka jediným pozorovatelným symptomem nemoci. Odborníci se domnívají, že u mnoha dalších může covid poškodit plíce, aniž by si toho dotyčný bezprostředně všiml, protože ona škytavka je poměrně vzácná.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments