Lékaři odhalili možnou prevenci proti těžkému průběhu nemoci Covid-19

Přestože ještě před pár dny jsme měli za to, že prevence proti koronaviru neexistuje, není to tak docela pravda. Jistě, samotné nákaze užíváním nějakých zázračných pilulek zabránit nejde. Podle nových poznatků je ale možné tělu pomoci k tomu, aby případná nemoc Covid-19 probíhala jen s mírnými příznaky.

Nebezpečná cytokinová bouře

Studie provedené na fatálních případech onemocnění Covid-19 totiž ukázaly, že v plicích obětí proběhla takzvaná cytokinová bouře, kterou organismus nezvládl. Uvádí to článek v odborném časopis Lancet. Ten zároveň vyzývá k tomu, aby byla urychleně nalezena léčba hyperzánětu, který cytokinová bouře způsobuje. Právě tudy by mohla vést cesta k omezení smrtnosti. Neléčil by se sice samotný koronavirus, ale jeho “vedlejší produkty”. K tomu je přitom dle autorů možné najít již schválená léčiva s prověřeným bezpečnostním profilem.

Tím to ale nekončí. Pro prevenci cytokinové bouře může něco udělat každý z nás. Dle článku profesora Jiřího Rupricha, který působí ve Státním zdravotnickém úřadu, který je příspěvkovou organizací Ministerstva zdravotnictví, lze cíleně posílit imunitní systém proti takovýmto jevům. Podle něj mohou některé omega-3 mastné kyseliny prostřednictvím cytokinů snižovat zánětlivé procesy v těle. Kontrolu zánětlivých procesů potom reguluje také vitamín D.

Efekt je jednoznačně pozitivní

Dlouhodobý přívod rybího oleje nebo koncentrátu polynenasycených mastných kyselin (PUFA) s vysokým obsahem omega-3 (zejména EPA a DHA) přispívá k normální funkci imunitního systému, mozku a srdce. Zlepšení lze pozorovat i u zdravých jedinců, kdy jsou případné disbalance, díky dietě bohaté na PUFA omega-3 mnohem dříve a účinněji vyrovnávány. EPA ve vyšších dávkách zkracuje průběh zánětlivých procesů,” uvádí profesor Ruprich.

Nejde přitom jen o teorii. Státní zdravotní ústav provedl studii na 28 jedincích. U všech testovaných osob se do 8 týdnů výrazně zlepšily sledované parametry. Zvýšila se hodnota omega 3 indexu, stejně jako rovnováha lokálních hormonů v těle.

Státní zdravotní ústav také připravil několik tipů, jak redukovat záněty v těle. Dodejme, že nejde o léčbu koronavirové infekce, ale prevenci zánětů, které nejčastěji způsobují smrt v případě nákazy nemocí Covid-19.

Pomáhají Omega-3 mastné kyseliny ke snížení zánětu?

Zejména omega-3 mastné kyseliny mohou snížit produkci molekul a látek spojených se zánětem, jako jsou zánětlivé eikosanoidy a cytokiny. Studie trvale pozorovaly souvislost mezi vyšším příjmem omega-3 a sníženým zánětem.

Jaký je nejrychlejší způsob, jak omezit záněty v těle?

  • Konzumujte protizánětlivé potraviny (obecně zelenina a ovoce).
  • Omezte nebo eliminujte pro-zánětlivé potraviny (vysoce zpracované potraviny s nadbytkem cukru, soli, nasycených tuků, nadbytek masných výrobků).
  • Kontrolujte si hladinu cukru v krvi (metabolický syndrome, diabetes).
  • Udělejte si čas na cvičení (pohyb a zase pohyb).
  • Zhubněte (dokážete to při změně jídelníčku a vhodném pohybu).
  • Zvládněte stres (dnes je to těžké, ale jde si nacvičit obranné rituály, pomáhá pravidelný pohyb, sluníčko, voda, vzduch).

Kolik mastných kyselin EPA a DHA byste měli mít denně?

Celkově většina organizací doporučuje minimálně 250–500 mg kombinované EPA a DHA každý den pro zdravé dospělé. Pro určité zdravotní stavy se však často doporučují vyšší množství. Např. pro zvýšení omega 3 indexu nad hodnotu 8 je vhodná denní dávka až 2 g/denně (ověřeno v intervenční studii na SZÚ, tohle funguje).

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments