Studie nového typu koronaviru běží na plné obrátky, a tak se postupem času dozvídáme více a více důležitých informací o tomto původci zrádné nemoci Covid-19. Nově zveřejněná studie představuje příznak, který se v některých případech objevuje jako první, a to zejména u starších pacientů. jde o delirium, respektive zmatenost v doprovodu s horečkou. Studie také potvrdila hypotézu, že koronavirus nenapadá pouze plíce, ale také mozek.
Výzkum byl publikován v časopise Journal of Clinical Immunology and Immunotherapy. Vyplývá z něj, že ještě před ztrátou chuťových a čichových smyslů, bolestmi hlavy, kašlem a dýchacími obtížemi se u řady pacientů objevuje takzvané delirium neboli zmatenost. Tento první příznak obvykle doprovází vysoká horečka a je třeba ho brát jako vážné podezření na Covid-19, tvrdí studie. Zajímavé přitom je, že se objevuje především u starších pacientů, zatímco u těch mladších je pozorován v menší míře.
Pitvy potvrdily hypoxii
“Delirium je stav zmatenosti, ve kterém se člověk může cítit mimo realitu, jakoby ve snech. Musíme dávat dobrý pozor, obzvlášť v této epidemiologické situaci, protože jedinec, který má určité příznaky změny, může být infikovaný,” vysvětlil Javier Correa ze španělské Univerzity Oberta de Catalunya, jenž se na studii podílel.
Podle vědeckého týmu dokáže koronavirus ovlivnit centrální nervový systém a vyvolat neurokognitivní změny, jako jsou bolesti hlavy, delirium nebo psychotické epizody. “Hlavní hypotézy, které máme ohledně vlivu koronaviru na mozek, jsou tři. Jde o hypoxii neboli nedostatek kyslíku, zánět mozkové tkáně v důsledku cytokinové bouře a skutečnost, že virus dokáže proniknout přes mozkovou stěnu a přímo napadnout tento klíčový orgán v lidském těle,” uvedl Correa. Všechny tyto faktory dokáží u člověka způsobit delirium. Dodává také, že u pitev pacientů s koronavirem bylo pozorováno právě poškození mozku související s hypoxií.
Foto: Freepik