Bohužel se zdá, že pacienti, kteří prodělají Covid-19 nemají po prvotním zaléčení nemoci zdaleka vyhráno. Vědci zjistili, že u každého pátého z nich se poměrně brzy projeví psychiatrická porucha. Platí přitom, že ti, kdo nějakým psychickým problémem trpěli před nákazou, jsou na tom po prodělaném koronaviru ještě hůře. Stále více vyléčených se pak obrací na linky duševní pomoci.
Podezření se bohužel potvrdilo
Úzkost, deprese a nespavost – to jsou projevy, které se do 90 dnů objeví u 20 % pacientů vyléčených z Covidu-19. Zjištění přinesla nová studie vědců z Oxfordské univerzity, kteří ji publikovali v prestižním časopise Lancet Psychiatry, kde prošla také oponenturou.
Vědci bohužel zjistili také to, že Covid-19 zvyšuje riziko rozvoje demence v důsledku poškození mozku. “Obávali jsme se, že pacienti, kteří přežili Covid-19, budu vystaveni vyššímu riziku problémů s duševním zdravím. Ukazuje se, že je to skutečně pravděpodobné,” uvádí profesor psychiatrie na Oxfordské univerzitě, Paul Harrison.
Zdravotnictví se musí připravit na nápor duševně chorých
Podle něj musí lékaři a vědci na celém světě okamžitě zahájit zkoumání příčin těchto jevů a stanovit nové způsoby léčby duševních chorob, které se rozvíjejí v důsledku Covid-19. Zdravotnictví by mělo být připraveno na to, aby poskytlo těmto lidem adekvátní péči, protože jich bude velmi rychle přibývat.
Experti analyzovali zdravotnické záznamy 69 milionů lidí ve Spojených státech amerických, z nichž 62 tisíc prošlo nemocí Covid-19. V průběhu tří měsíců po pozitivním testu byla u jednoho z pěti vyléčených diagnostikována úzkost, deprese či nespavost. Když to srovnali s ostatními skupinami pacientů, zjistili, že v případě těch covidových je dvakrát vyšší pravděpodobnost výskytu těchto stavů. Jde přitom pouze o zjištěné případy duševních chorob. Skutečný stav může být ještě horší.
Studie rovněž konstatovala, že duševně nemocní lidé mají 65% šanci, že se koronavirem nakazí.
Foto: Freepik