Poté, co byla káva dlouhou dobu považována za nezdravou, se v posledních letech objevuje stále více výzkumů dokládajících opak. Ukazuje se, že káva je naopak velmi zdravou potravinou, a to i v množství, které bylo ještě nedávno považováno za příliš vysoké. Dnes vědci přesvědčivě mluví o tom, že čtyři až pět šálků kávy denně má na zdraví pozitivní vliv.
Ne všechny přísady v kávě škodí
Horší už je to s tím, co si lidé do kávy přidávají, zejména pokud to je cukr a mléko. Tyto přísady totiž benefity zdravého nápoje přinejmenším negují. Neplatí to však o všech doplňcích kávy. Velké terno můžete udělat tehdy, kdy se do kávy naučíte přidávat skořici. Toto lahodné koření nejenže skvěle zvýrazňuje a zjemňuje chuť. Ale kromě toho, že nijak neškodí, navíc je ještě samo o sobě rovněž prospěšné zdraví.
Studie v časopise Diabetes Care jasně potvrdila, že skořice měla blahodárný vliv na pacienty s cukrovkou druhého typu. U těch, kteří toto koření pravidelně konzumovali, klesla hladina celkového cholesterolu o 26 %. A to nebylo všechno, hladina glukózy, tedy cukru v krvi, u těchto pacientů klesla o celých 29 %. V tomto případě se přitom bavíme o lidech, kteří už cukrovku mají. Dřívější studie však potvrdily, že jak káva tak skořice preventivně rozvoji cukrovky brání.
Káva a skořice se zdají být dokonalou kombinací
Aby toho nebylo málo, pak studie zveřejněná v časopise Nutrition uvádí, že už krátkodobá konzumace skořice má skvělý vliv na stabilizaci krevního tlaku. Konkrétně snižuje systolický i diastolický tlak.
Tím však přínos skořice zdaleka nekončí, ba právě naopak. Toto koření je v poslední době dáváno do spojení jako prostředek snižující riziko vzniku rakovinového bujení v těle. To je totiž často spojeno se zánětlivými procesy v organismu. A právě ty skořice dokáže velmi účinně tlumit. Kromě toho má také efekt indukce apoptózy, čímž pomáhá likvidovat nádorového buňky ve tlustém střevě.
Rovněž káva přitom snižuje riziko vzniku rakoviny, a to zejména jater a konečníku.
Foto: Shutterstock, zdroje: Nutrition, Diabetes Care, Science Heritage Journal