Ačkoliv se z hlediska škodlivosti pro zdraví nezdá být možné, aby bylo něco škodlivějšího než cigarety, není to tak docela pravda. Je sice faktem, že cigaretový kouř je karcinogenní a dlouhodobé kouření výrazně zvyšuje riziko rakoviny. To ale neznamená, že nemohou existovat potraviny, které jsou z tohoto hlediska ještě horší. Pokud byste je konzumovali pravidelně, bude vaše riziko ještě vyšší.
Jako krabička cigaret
A jaké že potraviny mohou být takto škodlivé? Zřejmě vás příliš nepřekvapí, že jde zejména o produkty moderního potravinářského průmyslu, který je chrlí v obrovském množství z výrobních linek. Jde o uniformované a především ultra zpracované produkty. Konkrétně se jedná zejména o různé mražené či hotové pokrmy, jejichž příprava je velmi jednoduchá a rychlá. Podobný efekt však mají i nejrůznější cukrovinky, zmrzliny nebo burgery.
Pokud takováto jídla běžně konzumujete, vězte, že si škodíte zhruba stejně, jako byste denně kouřili krabičku cigaret. Zatímco takové jídlo sníte maximálně s trochou špatného svědomí, dvacet cigaret byste zřejmě jen tak nevykouřili a hodně byste se zamýšleli nad tím, jak moc vám to uškodí.
V tom tkví právě velké nebezpečí zpracovaných potravin. Málokdo si skutečně uvědomuje, jak moc poškozují zdraví. Výrobci naopak upozorňují na samé výhody, mezi které patří především rychlá příprava a výrazná chuť. Některé takovéto pokrmy se navíc snaží tvářit zdravě tím, že obsahují větší podíl zeleniny. Jde však o zeleninu konzervovanou, plnou soli a rovněž zvyšující riziko rakoviny.
Velmi nebezpečný koktejl
V některých západních zemích dospělo rozšíření zpracovaných potravin do fáze, kdy už překonaly konzumaci běžných kvalitních jídel. Lidé zde často přijímají více než polovinu kalorií právě z hotových a mražených pokrmů, jež si připravují v mikrovlnných troubách. To bude podle expertů do budoucna představovat velkou výzvu pro zdravotnictví, jež se bude muset potýkat s dopadem takového životního stylu.
Zpracované potraviny totiž nezpůsobují pouze rakovinu, ale také řadu dalších civilizačních nemocí, jako je obezita, cukrovka či kardiovaskulární choroby. “Takový koktejl přidaných látek, emulzí, chutí a barviv činí tyto výrobky potenciálně návykovými a způsobuje tak špatné vzorce stravování,” říká lékař Trish Cotter z organizace BMJ Global Health.
Foto: Shutterstock, zdroje: NPR, Eatthis