Pravidelná fyzická aktivita je dlouhodobě spojována se zdravější tělesnou schránkou. Ovšem cvičení je také medicínou pro vaši mysl. Pokud se mu budete věnovat, zlepšíte fungování svého mozku. Působí to nejen preventivně vůči neurodegenerativním poruchám způsobujícím demenci, ale také v rámci vylepšení samotné paměti.
Stačí jednoduché cvičení
Mnozí lidé se přitom cvičení nevěnují, protože se mylně domnívají, že tak musí činit delší dobu a že trénink je náročný. Vědci ale zjistili pravý opak. Velmi prospěšné jsou krátké úseky lehkého cvičení. U nich byl zaznamenán významný efekt na funkci paměti. Podle studie může každý krátký trénink vylepšit fungování určité části mozku. Ty jsou zodpověděné především za uspořádání paměti a její uchování.
Výzkum byl velmi spolehlivý a detailní. Vědci vzali několik desítek dobrovolníků, u kterých s pomocí magnetické rezonance měřili okamžitý dopad krátkého úseku lehkého cvičení na mozkový mechanismus podporující paměťové procesy.
Zjištění ukazují, že každá 10minutová aktivita má několik kognitivních výhod na dotyčného. Například dramaticky vylepšuje vysoce detailní zpracování paměti, které vedlo ke zvýšené aktivitě v hikokampu a okolních oblastech. Naměřena byla také zvýšená a efektivnější komunikace mezi hipokampem a kortiálními oblastmi mozku, jež jsou známy podporou zpracování paměti.
Zlepší kvalitu života
Hipokampus je klíčovou částí mozku, která je zodpovědná za tvorbu nových vzpomínek. “A je to také jedna z prvních oblastí mozku, která se s přibývajícím věkem zhoršuje, někdy tak, že vyústí až v Alzheimerovu chorobu,” uvedl profesor Michael Yassa.
Podle něj může pravidelné cvičení vedoucí k větší aktivitě v této části mozku zlepšit celkovou kvalitu života až do pozdního věku. Mimo jiné proto, že zamezí zapomínání, které je spojeno se stářím, ale někdy už také s demencí.
“Dokonce jen krátké procházky během dne mají významný efekt na kognitivní a paměťové funkce,” říká profesor Yassa. Nebo stačí 10 minut denně cvičit jógu či tai chi.
Foto: Shutterstock, zdroj: PNAS