Koronavirová nákaza je zákeřná v tom, že se projevuje celou řadou různých příznaků, které dosud spíše komplikovaly správnou diagnózu. Postupem času se ale ukazuje, že některé ze symptomů jsou až překvapivě specifické a objevují se pouze u Covidu-19. Zatímco zpočátku se tak mezi projevy objevovala především horečka nebo kašel, tedy příznaky společné pro celou řadu chorob, dnes už víme, že se covid dá dobře poznat například na základě ztráty chutě a čichu. Ta přitom není způsobena ucpaným nosem jako třeba u chřipky, ale porušením nervových vláken vedoucích do mozku.
Do mozku se dostane jiná chuť
Nejde přitom jen o ztrátu chuti a čichu jako takovou. Lékaři se stále častěji setkávají i s pacienty, kteří sice cítí a chutnají, ale zcela nesprávným způsobem. Stěžují si na to, že jejich smyslové orgány sice pachy a vůně zachytávají, ale do mozku jim dorazí naprosto zkreslená informace.
Tento příznak se odborně nazývá parosmie a označuje dysfunkční centrum detekce vůně, která pak má vliv na to, jakým způsobem člověk zpracovává chutě.
Benzín nebo shnilá jablka
“Domnívala jsem se, že jsem už v pořádku,” popisuje specifické příznaky infektoložka Jennifer Spicer Emory University School of Medicine v americké Atlantě. Tak docela v pořádku ale zjevně nebyla, protože když si dala třeba červené víno, chutnalo jí jako benzín. To samé se přihodilo s kávou a dalšími nápoji. “Potvrdilo se mi, že moje smysly selhávají,” uvedla lékařka.
Lékaři zaznamenali i řadu dalších pacientů, kteří cítí prapodivné vůně a chutě. Často je to právě domnělá chuť benzínu, ale může to být také chuť oleje, případně shnilých jablek. Každopádně jde o další komplikaci v léčbě koronaviru, protože tyto příznaky překvapivě často přetrvávají i týdny a měsíce po vyléčení. Není přitom jasné, zda se u všech pacientů podaří nervová vlákna obnovit.
Foto: Freepik