Rakovina představuje z hlediska nemocí pro lidstvo stále největší hrozbu. Jakkoliv se do vývoje léků sypou obrovské částky, pořád jsme víceméně na počátku a na skutečně průlomové způsoby léčby, které by byly velmi úspěšné a zároveň neničily organismus, se stále čeká.
Varovné signály je nutné zachytit
Pokud však něco platí dlouhodobě, jde o skutečnost, že je rakovinu nutné zachytit v co nejčasnějším stádiu. Pakliže ji necháte zajít příliš daleko, je obvykle příliš pozdě, protože už je nádorové bujení v těle rozlezlé a nelze se ho zbavit.
Bohužel, záchyt rakoviny v rané fázi není zrovna jednoduchý. Ne všechny varovné signály jsou totiž očividné a lidé mají tendenci je přehlížet. Obecně platí, že symptomy se koncentrují na orgány, ve kterých se onemocnění vyvíjí. Pokud tak rakovina zasáhne střeva, většina takto postižených jedinců může pozorovat dvě změny při návštěvě toalety.
Jde o místo, kde se běžně projevují příznaky rakoviny ve střevě a konečníku. V první fázi však nemusí jít o očividná znamení. Přesto je ale kriticky důležité je zachytit, abyste mohli dostat tu nejúčinnější možnou léčbu.
Podezřelé změny
Podle údajů britského zdravotnického systému NHS pocítí více než 90 % lidí s rakovinou střev jistou kombinaci příznaků. Jde především o přetrvávající změnu v potřebě vylučování stolice. Pokud tak chodíte častěji a máte průjem, nebo pokud naopak trpíte zácpou, jde o varovné znamení.
K tomu se obvykle přidává krev ve stolici, kterou nelze vysvětlit jinou příčinou, jako jsou například hemoroidy. Mezi obecné příznaky potom patří únava, ztráta chuti k jídlu, nadýmání a úbytek váhy.
Je to právě rakovina střev, u které došlo v poslední době k velkému pokroku z hlediska screeningových metod. Rizikoví pacienti jsou zváni na pravidelné kontroly, kdy je provedena například preventivní kolonoskopie. Díky tomu lze nádor najít ještě předtím, než se vůbec nějak začne projevovat.
Foto: Shutterstock, zdroje: Cancer.org, Express, NHS