Mnozí lidé se dlouhodobě potýkají s problémem břišního tuku. Kromě toho, že je nevzhledný, má také závažné zdravotní důsledky. Platí totiž, že není tuk jako tuk. Zatímco ten nahromaděný třeba na hýždích nebo stehnech zdaleka není tak nebezpečný, v případě břišního tuku hovoříme o tom vůbec nejhorším. Pojí se totiž s viscerálním tukem, který obklopuje orgány a omezuje jejich funkčnost.
Dva druhy břišního tuku
Naštěstí existují potraviny, které dokáží s tímto typem tuku pomoci. Jednou z nich je avokádu, jak uvádí výzkum University of Illinois Urbana-Champaign. Klinické studie se účastnilo 105 lidí s obezitou či nadváhou po dobu dvanácti týdnů.
“Zajímalo nás, jakým způsobem konzumace avokáda ovlivní rozložení tělesného tuku u jednotlivců,” uvedl profesor Naiman Khan. “V oblasti břicha se vyskytují dva druhy tuku. Ten, který se ukládá přímo pod kůží nazýváme subkutánní tuk. A ten, který se ukládá hlouběji v dutině břišní, známý také jako viscerální tuk, obklopuje vnitřní orgány.“
Lidé, kteří mají v těle větší množství viscerálního tuku, mají také vyšší riziko cukrovky či kardiovaskulárních onemocnění.
Účinek se dostavil pouze u žen
Pro potřeby studie byli účastníci rozděleni do dvou skupin. Obě dostávali stejná jídla, ovšem jedna ho měla obohacené o avokádo. Na začátku i na konci potom vědci udělali účastníkům testy na břišní tuk a glokózovou toleranci.
V případě žen se ukázalo, že avokádo výrazně pomohlo ve snížení množství břišního tuku a také redukci poměru viscerálního k subkutánnímu tuku. U mužů se však něco podobného nepotvrdilo a u obou skupin zůstala hladina tuku srovnatelná. Ani u jednoho pohlaví se potom nezlepšila glukózová tolerance.
“Skutečnost, že výhody byly patrné pouze u žen, nás učí něco o potenciální důležitosti pohlaví v té které dietě,” uvádí doktor Khan. Každopádně platí, že ve všech případech na viscerální tuk platí pravidelná pohybová aktivita.
Foto: Shutterstock, zdroj: Express