Takto poznáte demenci hned na začátku. Lékaři uvedli tři změny ve stravování

Nejrůznější formy demence začínají být obrovským problémem, který navíc ještě zdaleka nedosáhl vrcholu. Jak obyvatelstvo stárne, stane se tato nemoc ještě rozšířenější. Hektický a nezdravý způsob života navíc způsobuje, že už zdaleka nejde jen o nemoc starých, ale stále více se týká i mladších ročníků.

Změna návyků je varováním

Obvykle si lidé demenci a její nejčastější formu, tedy Alzheimerovu chorobu, spojují se ztrátou paměti. Ovšem ta zdaleka nemusí být prvním symptomem, ale objevuje se až ve chvíli, kdy nemoc postoupí do pokročilejšího stadia. Hodně také záleží na tom, které části mozku demence postihne jako první. Často se vyskytuje v přední části a po stranách, což jsou segmenty, které regulují především řeč a chování.

Podle organizace Alzheimer’s Society UK se první známky demence mohou ukázat ve změně vašich stravovacích návyků a preferencí. “Změny v oblíbených a neoblíbených jídlech, jako je konzumace hodně sladkého, přejídání se nebo přílišné pití, mohou být signálem demence,uvádí zástupci této organizace. Mezi další projevy řadí nedostatek zájmu o okolní dění, neschopnost rozhodnout se nebo nevhodné chování.

Foto: Shutterstock

Rizikové faktory demence

Ačkoliv vědci stále přesně neví, co demenci způsobuje, jsou si již poměrně jisti tím, že důležitým faktorem je životospráva, zejména potom to, jakým způsobem se stravujete. Přestože možná sama o sobě za nemocí nestojí, může ji uspíšit, případně spustit.

Už proběhla řada výzkumů, které jednoznačně deklarují, že demence se častěji týká lidí, kteří se stravují nezdravě než těch, kdo například vyznávají jídelníček ve středomořském stylu. Ostatně, právě ve Středomoří se Alzheimerova choroba vyskytuje výrazně méně než jinde v Evropě. Rovněž přehnané pití alkoholu se dává do souvislosti se změnami na mozku.

Jak se ukazuje, mnoho věcí v lidském těle je spojeno, a tak pokud trpíte vysokým krevním tlakem, vysokým cholesterolem či obezitou, je riziko, že se u vás projeví demence, vyšší, jak uvádí Mayo Clinic.

Foto: Shutterstock, zdroje: Alzheimer’s Society UK, Mayo Clinic

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Iris
Iris
2 let

Autorko, vy jste fakt neskutečná…tentononc!
Asi jste ještě hodně mladá – super – ale proč si dovolujete psát o věcech, o kterých nevíte vůbec nic!
Urážíte staré lidi – nic o nich nevíte – styděla bych se, kdybyste byla moje dcera!
Až jednou vaši rodiče zestárnou a vy se o ně budete starat (což pochybuji – vy je strčíte rovnou do ústavu, protože budou urážet váš jemnocit)
Ve středomoří lidé trpí alzheimrem úplně stejně, jenže se tam k nim chovají s úctou a necpou je do ústavu – vy samice tura domácího…