Hluboká žilní trombóza představuje typ krevní sraženiny, který se objevuje na rukách a nejčastěji na nohách a který si vyžádá odbornou pomoc. Každopádně je nutné tento stav včas rozpoznat a začít řešit. Jinak může být příliš pozdě.
Jak poznat krevní sraženinu
Nejohroženější skupinou jsou v případě hluboké žilní trombózy lidé starší 60 let, kteří kouří, mají nadváhu a navíc již diagnostikované křečové žíly. Neznamená to ale, že by kdokoliv jiný byl v bezpečí. Krevní sraženina se může objevit doslova u kohokoliv a není možné to dopředu určit.
Lékaři z britské organizace National Blood Clot Alliance, která se zabývá trombózou, uvedli základní varovná znamení výskytu krevní sraženiny. Jedním z těch nejvýraznějších je případ, kdy vaše kůže na nohách či rukách zčervená, případně nějakým způsobem ztratí barvu.
Dalším signálem krevní sraženiny je kůže teplá na dotek. Kůže může také vypadat napnutě, což je důsledkem otoku v postižené končetině. Kůže se pak také stává citlivou na dotyk. Objevuje se bolest a podrážděnost bez zjevné příčiny, kterou by bylo například zranění. Takže si to shrňme:
- Otoky.
- Teplá kůže.
- Červená nebo bezbarvá kůže.
- Bolest nebo citlivost.
Důležitý je rychlý zásah
“Pokud pociťujete některý z těchto symptomů, ihned kontaktujte lékaře, protože zřejmě budete potřebovat okamžitou pomoc,” uvádí lékaři z organizace NBCA.
Pokud se diagnóza potvrdí, léčba je velmi účinná a spočívá obvykle v podání léku na ředění krve, kdy první volbou bývá heparin. Pro další užívání na ředění krve je pak možné volit třeba warfarin.
Po hospitalizaci vám lékař doporučí pravidelný pohyb, ideálně chůze, a abyste měli postiženou nohu pozvednutou, když budete odpočívat.
Foto: Shutterstock, zdroj: Express