Lékaři varují před epidemií záškrtu. Důsledky by byly mnohem horší než v případě koronaviru

Záškrt patří mezi nemoci, který dnes je ve vyspělých zemích téměř vymýcen. Bez očkování by k tomu však nikdy nedošlo. Znovu však lékaři varují před odmítáním vakcinace, kvůli omezené možnosti jeho léčby a jeho opakovanému výskytu.

Záškrt je infekční nemoc, která se přenáší kapénkovou infekcí a zasahuje hlavně horní dýchací cesty. Začíná mírnou bolestí v krku, obtížným polykáním a zvýšenou teplotou. Po několika dnech může přejít v těžkou angínu s mohutným otokem krku, dýchacími obtížemi a horečkou přes 40 °C. Nemocný se dusí, přijaté tekutiny s krví vytékají zpět nosem a nemoc často končí smrtí.

Pokles proočkovanosti přináší nové riziko

V dnešní době už se v Evropě a Severní Americe se záškrtem setkáme sice jen výjimečně, je to ale jen díky systematickému dlouhodobému povinnému očkování. V zemích s endemickým výskytem záškrtu je proočkovanost nedostatečná a jsou zde ročně nahlášeny tisíce případů záškrtu s úmrtností až 10 %, u dětí mladších 3. let a osob nad 40 let až 20 %.

Poslední epidemie záškrtu

Poslední epidemie záškrtu v rámci Evropy a Asie propukla v 90. letech 20. století ve státech bývalého Sovětského svazu, tedy v Rusku, Bělorusku, Tadžikistánu, na Ukrajině či Mongolsku, 50 let po zahájení povinného očkování. Důvodem epidemií byl právě pokles proočkovanosti populace. Celkový počet nemocných byl 150 000 a 5 000 lidí nemoci podlehlo.

Nedostupné sérum pro léčbu záškrtu

Nové 2 případy onemocnění záškrtem se objevily v roce 2015 ve Španělsku a v Belgii u neočkovaných dětí ve věku 3 a 6 let. Mladší z dětí zemřelo. Po plošném očkování se totiž přestalo vyrábět antidifterické sérum. Název pochází z latinského difterie neboli záškrt. Odborníci předpokládali, že sérum už nebude třeba. Sérum u závažných případů působí rychleji než antibiotika.

Světová zdravotnická organizace varuje

Světová zdravotnická organizace – WHO stanovila odmítání očkování za 1. z 10. největších hrozeb lidstva. Nejúčinnější formou ochrany proti záškrtu je právě povinné očkování dětí. Odborníci doporučují přeočkování i v dospělosti, zejména při nedostatečné hladině protilátek a cestách do zemí mimo Evropu a Severní Ameriku.

Foto: Freepik

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments