Rakovina se může objevit kdekoliv v těle, a tak není vůbec jednoduché mít pod kontrolou nejrůznější symptomy, kterými se může projevit. Obvykle platí, že příznaky mají určitou souvislost s orgánem, který je napaden nádorem. Z logiky věci vyplývá, že v některých případech to může být nápadnější než v jiných. Navíc to neplatí stoprocentně.
Když rakovina narazí na jídlo
Každopádně se dá říct, že pokud je napaden některý z orgánů trávicího systému, obvykle se začne nějakým způsobem projevovat při jídle. Jde zejména o tři znamení, kterými jsou problémy s polykáním, pálení žáhy a ztráta chuti k jídlu.
Rakovina, kterou provází komplikace s polykáním, je obvykle koncentrována do hlavy a krku. Jde zejména o nádor hrtanu, úst nebo jícnu. V případě, kdy tumor tlačí na jícen, můžete mít pocit, jakoby se vám jídlo zaseklo v hrdle či na hrudi. V některých případech může způsobit také dávení.
Pokud je rakovina lokalizovaná níže v těle, tedy typicky v žaludku, rovněž se projeví zažívacími komplikacemi. V takovém případě se u vás zřejmě objeví pálení žáhy nebo reflux.
Snadno se zamění
Bohužel, pálení žáhy i lékaři často přisoudí jinému původci, a to přesto, že jde obvykle o příznak již velmi pokročilého nádoru. Reflux žaludeční kyseliny potom způsobí pálivý pocit na hrudi, který je výraznější poté, co dokončíte jídlo.
“Je docela normální pociťovat menší diskomfort nebo bolest po dojedení velkého, tučného nebo kořeněného jídla,” uvádí organizace Cancer Research UK. “Ale pokud máte tento pocit často nebo je dokonce obzvlášť bolestivý, měli byste vyhledat lékaře.“
Ztráta chuti je potom pro onemocnění rakovinou poměrně typická, a to nejen trávicího traktu. Projevuje se tak i nádor plic, slinivky nebo vaječníků. Je to dáno tím, že nádory produkují hormon, který rozhází vaše vnímání hladu. Budete se cítit plní i tehdy, když nejste.
Foto: Shutterstock, zdroj: Express