Kdo jablko denně sní, k tomu lékař nechodí. V době moderní medicíny se toto letité přísloví mohlo už jevit spíše jako pověra, na které není mnoho pravdy, ale ve skutečnosti tomu tak docela není. Dokonce i lékaři se shodují v tom, že pokud by lidé pravidelně konzumovali jablka, měli by o dost méně práce.
Jablka skutečně pomáhají
Vědci už mnohokrát upozornili na zdravotní přínos jablek, které jsou velmi bohaté na vlákninu, jež na sebe váže špatný cholesterol a odvádí ho z těla. A jak známo, je to právě cholesterol, který stojí za řadou nemocí. Kromě toho jablka obsahují velké množství vitaminů.
“Zdá se, že staré rčení o jablku denně bylo velmi pravdivé,” uvádí profesorka zdravé výživy z University of Reading, Julie Lovegrove. Jablka jsou bohatá na vlákninu a sloučeniny zvané polyfenoly, které pomáhají snižovat množství LDL cholesterolu v těle.
Vědci z Readingu zkoumali přínos jablek v porovnání s jablečným džusem. Zjistili, že množství kalorií a cukru je v obou produktech podobně, ale jablka jako taková excelují velkou porcí vlákniny, a to v množství 8,5 gramu oproti 0,5 gramu v jablečném džusu. Celkové množství polyfenolu bylo 990 miligramů v jablkách a jen 2,5 miligramu v jablečném džusu.
Množství vitaminů a prospěšných látek
“Dvě jablka denně, na rozdíl od obdobného množství jablečného džusu, mají nezpochybnitelný vliv na řadu zdravotních markerů,” uvedla profesorka Lovegrove.
Jablka obsahují vitaminy A, C, B1, B2, PP a E. Dále potom fosfor, hořčík, jód, železo, selen, kalium a olovo. Díky tomu je toto ovoce schopno působit preventivně vůči rakovině a zároveň zlepšuje paměť a posiluje imunitní systém. Vitaminy skupiny B se pak starají o dobrou kondici nervové soustavy.
Pravdou ale je, že větší množství jablek může poškozovat zubní sklovinu. Měli byste si tedy následně vyčistit zuby. Nekonzumujte také semínka z jablek, která obsahují kyanid a ve větším množství by vám mohla uškodit.
Foto: Shutterstock, zdroj: Sky News