Lidé dnes nejsou zvyklí se s bolestí vypořádávat vlastními silami, a to i proto, že mají na dosah ruky rychlou úlevu. Ať už jde o náhlou nebo chronickou bolest, většina lidí se s ní zkrátka nechce potýkat a sáhne po některém z široce dostupných léků na bolest. Na jedné straně jde o zázrak medicíny, kdy miliony lidí na celém světě nemusí zbytečně trpět, na druhé straně si tak mnohdy zaděláváme na další a někdy i větší problém.
Hrozí velké problémy
Léky na bolest obvykle fungují tak, že se zaměří na daný problém a potlačují jeho příznaky, aniž by ho jakkoliv léčily. Kromě toho však mají i řadu vedlejších účinků, z nichž některé mohou být vážné.
Například kodein je jedním z velmi oblíbených léků na bolest a kašel, který je lékaři často předepisován. Obvykle se užívá na dlouhotrvající bolest, s čímž je spojena i delší doba jeho užívání. Nastupuje většinou tehdy, kdy třeba volně prodávané léky proti bolesti již nezabírají. Je to zkrátka silnější kalibr.
Kodein je rozhodně velmi efektivním lékem proti bolesti, ale měl by být užíván zodpovědně a opatrně. Podle farmaceutky Giulie Guerrini je na místě poměrně striktní varování před tímto lékem. “Kodein je lékem, u kterého byste měli být velmi opatrní, protože způsobuje jednu velkou chronickou komplikaci, a to závislost,” uvedla Guerrini pro deník Express. “Pokud se stanete závislými na kodeinu, může to způsobit dlouhodobé mentální i fyzické zdravotní problémy, mimo jiné poškození jater a ledvin či akutní zánět slinivky.“
Způsobit může i depresi
Poslední výzkumy bohužel prokázaly, že kodein ovlivňuje i mozek a může ho poškozovat. To pak může způsobit rozvoj chronické deprese či úzkosti.
Podle lékařky by lidé nejprve měli v případě kašle či bolesti sahat po jiných lécích, které nejsou tak agresivní a návykové. Teprve, když nepomohou, měli by se obrátit na svého lékaře, který předepíše kodein. Ten je však dobré užívat pouze několik málo dní, než přejdou ty nejhorší stavy. Rozhodně byste ho neměli užívat dlouhodobě.
Lidé často žijí v mylné představě, že na takto široce rozšířených lécích se nemohou stát závislými. Opak je ale pravdou. “Hodně lidí si vypěstovalo závislost a teď se musí potýkat s mnohem horšími problémy než bolestí,” uvádí Guerrini.
Foto: Shutterstock, zdroj: Express
Kodein patří mezi opiáty a tam je nebezpečí závislosti vysoké, ale rozumný lékař kodein předepisuje až ve chvíli, kdy pacient má takový kašel, že skoro není schopen říct souvislou větu – předepisování opiátů má dost přísná pravidla. Mnohem nebezpečnější jsou opioidy – sem patří tramal a řady od něj odvozené. Je to poměrně účinný lék proti silné bolesti, jenže je návykový a lékaři jej předepisují často…problém je, že jako u všech návykových látek je třeba časem zvýšit dávku…abstinenční příznaky jsou hodně nepříjemné. Nejnebezpečnější jsou, myslím, léky proti bolesti, které jsou běžně dostupné bez receptu – tam hrozí při dlouhodobém užívání… Číst vice »