Lékařům se poprvé podařilo zachytit moment umírání. Řekli, co přesně se s člověkem děje těsně před smrtí

Lékaři zaznamenali obrovský průlom. Poprvé se jim podařilo zachytit činnost mozku umírajícího člověka. A zjistili, že to není nic strašlivého, jak by se dalo očekávat. Ba právě naopak. Člověk v rychlém sleduje prožije nejkrásnější a nejlepší vzpomínky. Tento stav prý svým způsobem připomíná něco tak příjemného, jako je meditace nebo snění.

Příjemné okamžiky

Mezinárodní vědecký tým dokázal náhodně zachytit činnost nejsložitějšího lidského orgánu v době, kdy už vypovídal službu a poroučel se na onen svět. Šlo o mozek 87letého pacienta, který byl epileptikem a v posledních hodinách svého života byl napojen na elektroencefalogram.

Díky tomuto přístroji se uchoval záznam, který zachytil posledních 15 minut života mozku. V průběhu třiceti vteřin na obou stranách posledního srdečního tepu pacienta zaznamenal zvýšení dosti specifických mozkových vln. Ty jsou známy jako gama oscilace a spojují se s událostmi, jako jsou vzpomínky, meditace nebo snění.

Tento objev naznačuje, že se v lidském mozku těsně před smrtí skutečně odvíjí něco jako film tvořený tím nejlepším, co člověk prožil. Na základě aktivovaných částí mozku lze také s určitou pravděpodobností říct, že v průběhu umírání nastává stav pokojného snění, které je podobné meditaci. Je také pravdou, že když už se ostatní funkce těla vypínají, mozek stále pracuje a soustředí se na splnění tohoto posledního úkolu, který je pro něj podle všeho velmi důležitý.

Foto: Shutterstock

Mozek jede naplno

Pomocí generování oscilací zapojených do obnovy paměti může mozek aktivovat poslední vzpomínky na důležité životní události těsně předtím, než zemřeme. Jsou podobné těm, o kterých se mluví v situacích na prahu smrti, kdy však nakonec k úmrtí nedojde a dotyčný se může o svou zkušenost podělit,” uvádí neurochirug Ajmal Zemmar.

Nové informace však také zpochybňují naše chápání toho, kdy přesně život končí. To pak s sebou nese důležité otázky například ohledně dárcovství orgánů.

Podle vědců jde skutečně o první data pocházející z umírajícího lidského mozku, který není součástí experimentu, ale reálného života na jednotce intenzivní péče. Ukazuje se, že mozek a pokraji smrti vytváří skutečně pokročilou koordinovanou činnost.

Dozvěděli jsme se, že i když mají naši milovaní zavřené oči a jsou připraveni na věčný odpočinek, jejich mozky si přehrávají některé z nejkrásnějších vzpomínek, které v životě prožili,” říkají vědci. A to je vlastně skvělá zpráva.

Foto: Shutterstock, zdroj: Frontiers

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments