Mouchy jsou dotěrný hmyz a mohou být i nebezpečné. Co se stane se surovinami a pokrmy, na které si sedne moucha? Moucha často usedá na obsah odpadkových košů a popelnic s hnijícím jídlem, na exkrementy i odumřelé organismy a pak se posadí na suroviny a pokrmy. Moucha na potravinu přenese mnoho bakterií z nohou.
Pozor na bakterie a nemoci
Mouchy lezou hlavně na to, co už řádně zapáchá, jako odpadky, mrtví živočichové a exkrementy, které jsou rájem bakterií. Moucha má na nohou až 5 miliónů choroboplodných zárodků a je přenašečem více než 200 druhů škodlivých bakterií. Přenáší nemoci, jako je cholera, tyfus, úplavice, Sněť zelinná, salmonela, antrax, tuberkulóza a vajíčka parazitních červů. Způsobují zápal plic, střevní chřipku, otravu krve, infekce očí a zánět močového měchýře.
Moucha na jídle
Chloupky na nohách mouchy během chvilky přenesou bakterie do potravy. Pravděpodobně se do vašeho jídla i vyzvrací a její vývržek už obsahuje trávicí enzymy. Moucha, stejně jako jiný hmyz, vůbec neumí kousat. Nedokáže přežvykovat a během jedení vrhne několikrát. Proto musí potravu nejprve chvilku natrávit a až pak ji pozřít. Kousek jídla, na které si moucha sedla, proto radši vyhoďte a nejezte ho. Jídlo vždy přikrývejte a vodně uskladňujte.
Poslední výzkumy
Při posledních výzkumech objevili vědci u Mouchy domácí 351 druhů bakterií a u Bzučivky 316. Studii zveřejnil vědecký časopis Scientific Reports. Vědci odhalili na mouchách 15 případů lidského patogenu Helicobacter pylori, který způsobuje vředy ve střevě, oslabuje obranyschopnost žaludku a vyvolává záněty. Ze všech bakteriálních infekcí je u Helicobakter nejvíc prokázán vznik rakoviny žaludku. Zjistili také přenos salmonely, e-coli a bakterie způsobující otravu krve.
Jak zničit mouchy bez chemie
Jedna moucha za život naklade asi 900 vajíček. Žije asi měsíc, některé se dožívají i 13 týdnů. Zamezte proto mouchám vstup do místností. Pořiďte si do oken sítě, plácačku, klasické lepicí mucholapky a nálepky do oken ve tvaru kytek a motýlů. Doporučuje se i pěstování bazalky na parapetech. Můžete využít i světelné lapače hmyzu, které kromě viditelného světla emituje i UV-A záření o vlnové délce kolem 365 nm, které láká hmyz.
Foto: Shutterstock