Maliny najdeme v mnoha zahrádkách, jsou univerzální a velmi chutné. Úroda ale do velké míry závisí na tom, zda se o ně staráme, nebo je necháváme, aby rostly tak, jak chtějí. Víte, že se mají prořezávat i v létě?
Jak maliník pěstovat?
Maliník potřebuje slunné místo, dostatek vláhy a hlavně oporu. Rostlina se potřebuje pnout. Díky opoře budou lépe růst a úroda bude větší.
Prořezávejte je na jaře i v létě
Na jaře, v březnu nebo začátkem dubna, je potřeba provést první řez. Půda už je prohřátá a je to ideální doba k práci na zahrádce. Je nutné odstranit uschlé odnože a plané výhonky. Na každé metrové větvi by mělo být nejméně 15 pupenů. V létě je nutné odstranit všechny zažloutlé větve a listy. Díky tomu nedojde k nákaze nových, zdravých pupenů. V červnu můžete odříznout 5 – 7 cm u metrových větví. Podpoříte tím růst maliníku a mladé výhonky se budou lépe vyvíjet. Bude o to větší úroda malin.
Podzimní řez
Poslední řez se dělá po sezóně, na podzim. Seřízněte větve, které vám daly úrodu, a nechte rostlinu, aby udělala nové. Zbavte se i nezdravě vypadajících listů – ty raději spalte. Listy, které jsou zdravé, můžete bez obav kompostovat. Po řezu maliník již žádné ošetření nepotřebuje. Pokud ho provedete správně, poradí si sám.
Maliník a choroby
Na choroby tato rostlina bohužel trpí. Listy jsou napadány roztoči. Je potřeba je často kontrolovat. Hned na jaře se ujistěte, že jsou rostliny zdravé – dokud není nákaza rozšířená, dá se jich lépe zbavit. Dalším problémem je odumírání malinovníku. To se projevuje skvrnami a usycháním listů. Mezi choroby se řadí i rez, která se může kromě listů projevit i na plodech. Pravidelná kontrola a prořezávání by měly zajistit, že bude maliník zdravý. V případě nutnosti na něj můžete požít šetrné postřiky, nebo insekticidy. Součástí prevence je i včasná sklizeň zralých plodů.
Foto: Shutterstock